تکميل سامانه ها براي ارتقاي شفافيت در نظام بانکي

   

  معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي تشريح کرد؛

  تکميل سامانه ها براي ارتقاي شفافيت در نظام بانکي / اعتبارسنجي مشتريان بانکي در حال انجام است

  تکميل سامانه ها براي ارتقاي شفافيت در نظام بانکي / اعتبارسنجي مشتريان بانکي در حال انجام است

  معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه «شفافيت» يکي از محورهاي اصلي برنامه‌هاي راهبردي اين معاونت است، گفت: موضوع اعتبارسنجي مشتريان بانکي به طور جدي در بانک مرکزي دنبال مي شود.

  به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، مهران محرميان با حضور در برنامه «تيتر امشب» شبکه خبر در خصوص برنامه‌هاي راهبردي بانک مرکزي براي ارتقاي سطح شفافيت و اعتبارسنجي مشتريان به ارايه توضيحاتي پرداخت.

  محرميان تصريح کرد: «شفافيت» يکي از محورهاي اصلي برنامه‌هاي راهبردي اين معاونت است که هم رييس‌کل بانک مرکزي بر آن تاکيد دارد و هم در قوانين مختلف به اين بانک تکليف شده است.

  وي ادامه داد: معاونت فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي در حال اجراي ۱۱۰ پروژه به صورت همزمان است که بيش از ۵۰ درصد از اين پروژه‌ها، براي ارتقاي شفافيت در نظام بانکي تعريف شده‌اند.

  معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي تاکيد کرد: يکي از مهمترين پروژه‌هاي بانک مرکزي در اين راستا سامانه «نهاب» است که تخصيص شماره شناسايي منحصر به فرد براي هر يک از افراد جامعه را در شبکه بانکي ميسر مي‌سازد و در اين خصوص کدملي اشخاص حقيقي، شناسه ملي اشخاص حقوقي و کد فراگير اتباع خارجي بايد به شبکه بانکي اعلام شود.

  محرميان افزود: اين پايگاه داده در بانک مرکزي ايجاد شده و تراکنش‌هاي افرادي که اين کد را ندارند به تدريج محدود و متوقف مي‌شود، اين کار در بهمن ماه سال گذشته با تراکنش‌هاي ساتنا آغاز شد و از ۶ ارديبهشت‌ماه در تراکنش‌هاي پايا ادامه مي‌يابد و در مراحل بعدي گسترش پيدا خواهد کرد.

  اين مقام مسئول بانک مرکزي با بيان اينکه در حال حاضر تعداد تراکنش‌هاي بدون هويت بسيار کاهش يافته است، گفت: دليل اينکه اين اقدامات به تدريج انجام مي‌شود اين است که توقف يک‌باره تمام تراکنش‌هاي بدون هويت، مي‌توانست مشکلات عديده‌اي را براي اين مشتريان ايجاد کند.

  محرميان با اشاره به سامانه سمات افزود: کل تسهيلات پرداختي شبکه بانکي در اين سامانه ثبت مي‌شود. بدين ترتيب، بانک‌ها بر اساس منابع‌شان به اعطاي تسهيلات مي‌پردازند و نظارت بسيار خوبي بر تسهيلات اعطايي بانکي ايجاد مي‌کند.

  وي ادامه داد: همچنين سامانه‌اي که براي اجراي قانون جديد چک ايجاد شده است نيز منجر به ارتقاي شفافيت در نظام بانکي مي‌شود. حجم بزرگي از وجوه مالي کشور با چک گردش مي‌کند که از طريق اين سيستم تحت نظارت قرار گرفته و باعث بازگشت اعتبار به چک مي‌شود.

  معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي خاطرنشان کرد: اعتبار‌سنجي يعني اختصاص يک عدد به هر فرد که اين عدد گوياي «خوش‌حسابي و احتمال بازگشت بدهي از فرد» باشد. اين عدد خروجي يک سري محاسبات است که از رفتار مالي وي در طول زمان منتج مي‌شود. از پارامترهاي متعددي مثل «توانايي» و يا «تمايل» فرد براي محاسبه اين عدد استفاده مي‌شود. مثلا تاخير در بازپرداخت بدهي‌هاي کوچک مثل قبض موبايل «عدم تمايل» فرد محاسبه مي‌شود، در حالي که اگر مسايلي نظير ورشکستگي يا حوادث طبيعي مانع بازپرداخت بدهي شده‌ باشد، «عدم توانايي» به شمار مي‌رود.

  محرميان افزود: مجموع بدهي‌هاي بازپرداخت شده، زمان بازپرداخت و تاخيرها، چک‌هاي برگشتي، سابقه محکوميت‌هاي مالي افراد، ميزان پرداختي‌هاي مالياتي و بدهي‌هاي مالياتي ديگر پارامترهايي هستند که در اعتبار سنجي از افراد محاسبه مي‌شوند.

  وي با اشاره به اينکه اعتبارسنجي يک ابزار سيستماتيک است که باعث تغيير در رفتار اجتماعي مي‌شود، تاکيد کرد: تجربه ساير کشورها نشان داده است که با اعتبارسنجي مسايلي نظير تاخير نداشتن در بازپرداخت بدهي و خودداري از تخلفات رانندگي تبديل به دغدغه افراد مي‌شود که مبادا از اعتبارشان کاسته شود.

  محرميان گفت: اعتبارسنجي در همه جنبه‌هاي مراودات مالي افراد کاربرد خواهد داشت و سيستم اعتبارسنجي به نحوي خواهد بود که افراد بتوانند گزارش اعتبارسنجي خود را در اختيار يکديگر قرار دهند. همچنين يکي ديگر از مزاياي قابل توجه اعتبارسنجي، کاهش مراجعات حضوري افراد و نياز به ضامن براي اخذ تسهيلات است و به تدريج دريافت تسهيلات از بانک‌ها بدون نياز به مراجعه حضوري نيز ميسر خواهد شد.

  معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي تصريح کرد: سامانه اعتبارسنجي در حال حاضر عملياتي شده است و سابقه چک‌هاي برگشتي و سابقه تسهيلات دريافتي از بانک‌ها و برخي ليزينگ‌ها در اين سيستم ثبت و نگهداري مي‌شود. همچنين بانک‌ها به صورت سيستمي ملزم به در نظر گرفتن رتبه اعتباري اشخاص حقوقي و حقيقي در پرداخت تسهيلات شده‌اند. با استفاده از اين سيستم ما به سرعت متوجه تخلفات بانک‌ها در اعطاي تسهيلات مي‌شويم و با آن برخورد مي‌کنيم.

  1400/01/29