اقدامات و دستاوردهاي شاپرک گام بلندي در افزايش شفافيت اقتصادي

   

  دبير کل بانک مرکزي طي بازديدي از شرکت شاپرک از نزديک در جريان تازه‌ترين اقدامات و دستاوردهاي اين شرکت در حوزه‌هاي مختلف پرداخت الکترونيکي قرار گرفت.

  به گزارش روابط عمومي شاپرک، دکتر محمد طالبي در جريان اين بازديد ضمن تقدير از اقداماتي که در راستاي افزايش نظارت و امنيت در شبکه پرداخت الکترونيکي کشور توسط شاپرک انجام‌گرفته است، گفت: يکي از مشکلات و موانع اصلي بر سر راه رشد و شکوفايي اقتصاد کشور ما نبود شفافيت کافي است.

  وي افزود: اين کمبود به بقا و گسترش اقتصاد زيرزميني کمک مي‌کند و منجر به عدم تخصيص دقيق منابع، ريشه دواندن فساد و بروز چالش‌هاي فراوان براي بخش مولد اقتصاد مي‌شود و دقيقاً از همين منظر وجود و هوشمندي نهادي مانند شاپرک مي‌تواند به تضعيف اقتصاد زيرزميني کمک بسياري کند.

  دبير کل بانک مرکزي با اشاره به توضيحات مديران شاپرک درباره سامانه‌ها و روش‌هاي رصد تبادلات پولي بر بستر شبکه پرداخت الکترونيکي گفت: از توضيحات مسئولان شاپرک کاملاً معلوم است که گام‌هاي بلندي در مسير نظارت و پايش هرچه دقيق‌تر در حوزه پرداخت‌ها برداشته‌شده و اين اتفاقي مبارک و خوشحال‌کننده است چراکه در پنهاني‌ترين رفتارهاي اقتصاد زيرزميني نيز همچنان به ابزارهاي پرداخت الکترونيکي نياز است و اگر اشراف خوبي بر اين بستر داشته باشيم تا حدود زيادي دامنه و عمق عدم شفافيت در اقتصاد را کاهش داده‌ايم.

  دکتر طالبي دستاوردهاي شاپرک را در حوزه نظارت بر شبکه پرداخت مايه دلگرمي و اطمينان خاطر مسئولان کشور دانست و گفت: اين باور در ميان مسئولان وجود دارد که امنيت و شفافيت نمي‌تواند به‌طور صد در صد حاصل شود و همواره متخلفان و سودجويان به دنبال روش‌هاي پنهان‌کاري و تخلف هستند ولي اطلاع از اقدامات و برنامه‌هاي شاپرک در حوزه رصد تبادلات بر بستر الکترونيکي خوشبختانه اين آرامش و اطمينان خاطر را به وجود آورده است که بخش زيادي از تلاش‌هاي متخلفان در تور نظارتي قرار دارد و با رصد رادار شاپرک پيش از بروز خنثي مي‌شود.

  دبير کل بانک مرکزي تأکيد کرد: ارزش اقدامات شاپرک در اقتصاد کشور نه‌تنها کمتر از ارزش توليد، صادرات و اشتغال آفريني نيست بلکه هم‌ارزش با آن‌ها است.

  گفتني است، دبير کل بانک مرکزي از واحدهاي مختلف شرکت شاپرک مانند مرکز داده، مرکز امنيت، سامانه جامع پذيرندگان و.. بازديد کرد و با توضيحات مسئولان شاپرک در جريان فعاليت‌ها و روش کار اين واحدها قرار گرفت.

  1399/12/12