کاهش90 درصدي فيشينگ با اجراي رمز دوم پويا

  افشاي اطلاعات حساس کارت بانکي» و رخدادهاي مرتبط با «فيشينگ درگاه‌هاي پرداخت» در اسفندماه 1398 نسبت به ميانگين رخدادهاي شناسايي‌شده در ماه‌هاي ابتدايي سال (پيش از عملياتي‌سازي رمز دوم پويا) به ترتيب قريب به 90 و 85 درصد کاهش داشته است.

  به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، رصد و پايش مداوم رخدادهاي سايبري شبکه بانکي پيش و پس از عملياتي‌سازي رمز دوم پويا از اقدامات بانک مرکزي به‌منظور حصول اطمينان از اثربخشي آن بود. بر اين اساس، نتايج رصد رخدادهاي سايبري شبکه بانکي نشان مي‌دهد «افشاي اطلاعات حساس کارت بانکي» در 9 ماهه اول سال 1398، علي‌رغم برخي فراز و فرودها روندي افزايشي داشته اما از دي‌ماه و به‌ويژه در بهمن‌ماه و اسفندماه، اين رخداد با روند نزولي شديدي روبه‌رو شده است؛ به طوري که رخدادهاي رصد شده در اين دسته، در اسفندماه 1398 قريب به 90 درصد نسبت به ميانگين رخدادهاي شناسايي‌شده در ماه‌هاي ابتدايي سال (پيش از عملياتي‌سازي رمز دوم پويا) کاهش داشته است.

  همچنين رخدادهاي مرتبط با «فيشينگ درگاه‌هاي پرداخت» نيز به‌طور مشابه در 9 ماهه اول سال 1398 روندي افزايشي داشته‌اند، ليکن از ابتداي زمستان سال 1398 روند وقوع اين دسته از رخدادها کاملاً نزولي است، چنان‌که ميزان اين دسته از رخدادها در اسفندماه 1398 نسبت به رخدادهاي شناسايي‌شده در ابتداي سال (پيش از عملياتي‌سازي رمز دوم پويا) کاهش 85 درصدي را نشان مي‌دهد.

  از سوي ديگر اطلاعاتي که بانک مرکزي در خصوص تعداد دستورات قضايي ابلاغ‌شده به بانک‌ها و مؤسسات اعتباري در حوزه جرائم سايبري در اختيار دارد، نشان‌دهنده کاهش قابل‌توجه تعداد اين دستورات، هم‌زمان با عملياتي سازي رمز دوم پويا است.

  گفتني است با رشد 400 درصدي پرونده‌هاي تشکيل‌شده در پليس فتا با موضوع برداشت‌هاي اينترنتي غيرمجاز در ابتداي سال 1398 در مقايسه با نيمه اول سال 1397 و تخمين رشد نگران‌کننده تعداد اين پرونده‌ها تا انتهاي آن سال، بانک مرکزي بر آن شد تا به ‌منظور صيانت از دارايي‌هاي مشتريان بانکي، با ترسيم يک طرح اقدام مشترک در نظام بانکي، پوياسازي رمزهاي دوم کارت‌هاي بانکي را تا پيش از پايان سال 1398، در دستور کار خود قرار دهد.

  در اين طرح سعي بر اين بود که اقشار مختلف مردم با سطوح مختلفي از امکانات و سلايق و در سنين مختلف پوشش داده شوند؛ لذا راهکارهاي مختلفي نظير ارائه پيامکي رمز پويا در کنار برنامک‌هاي رمزساز و اعمال معافيت براي تراکنش‌هاي با مخاطره پايين (مبالغ زير 100 هزار تومان) به‌منظور ايجاد تعادل ميان امنيت و سهولت کاربري طرح‌ريزي و اجرا شد.

  لازم به ذکر است، دشواري سوءاستفاده از کارت‌هاي بانکي، بزرگ‌ترين دستاورد پوياسازي رمزهاي دوم کارت‌هاي بانکي است و تلاش‌هاي نظام بانکي براي ارتقا مستمر امنيت خدمات بانکي و دشوارتر کردن فعاليت‌هاي کلاهبردارانه ادامه‌دار خواهد بود. اميد است صبر و همراهي مردم نيز پشتوانه مسير ترسيم‌شده براي حفاظت از دارايي‌هاي به امانت گذاشته ايشان نزد نظام بانکي باشد.

  همچنين از آنجا که حلقه واسط ميان مشتريان و خدمات بانکي، فرهنگ استفاده از اين خدمات است و تلاش براي افزايش امنيت در خدمات بانکي بدون ترويج فرهنگ استفاده امن از اين خدمات، به‌قدر کافي اثربخش نخواهد بود؛ در کنار تلاش‌هاي نظام بانکي براي ارتقا امنيت ابزارهاي پرداخت، انتظار مي‌رود مشتريان نيز با اجتناب از رفتارهاي پرمخاطره و حفظ هوشياري خود، در ناکام گذاشتن فعاليت‌هاي کلاهبردارانه و حفاظت از دارايي‌هاي خود، فعالانه ايفاي نقش کنند.

  1399/05/20