اولين مجلد فناوري دفاتر کل توزيع شده و آينده خدمات پرداخت

   

  نخستين مجلد از مجموعه فناوري دفاتر کل توزيع شده و آينده خدمات پرداخت تحت عنوان مقدمه‌اي بر زنجيره بلوک در غرفه شاپرک و با حضور مديران، کارشناسان و فعالان بانکي و پرداختي کشور رونمايي شد.

  به گزارش روابط‌عمومي شاپرک، کارشناسان اين شرکت از چندي پيش کار مطالعه و تدوين مجموعه‌اي تحت عنوان فناوري دفاتر کل توزيع شده و آينده خدمات پرداخت را آغاز کرده‌بودند که اولين ثمره آن در قالب مجلد با عنوان مقدمه‌اي بر زنجيره بلوک در آستانه چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و همزمان با هشتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام هاي پرداخت در غرفه شاپرک رونمايي شد.

  در اين مراسم که با حضور دکتر علي ديواندري رئيس پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي، داود محمدبيگي مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي، محمد گرکاني‌نژاد و محسن قادري، عضو هيئت‌مديره و مديرعامل شاپرک برگزار شد، مؤلفان اين مجموعه توضيحاتي درباره روند تدوين و انتشار آن دادند.

  مجتبي مظفري‌فرد، مدير تحليل کسب‌وکار شرکت شاپرک و از مؤلفان کتاب در گفت‌وگو با ايبنا درباره انگيزه‎‌هايي که به تصميم‌گيري براي نگارش مجموعه فناوري دفاتر کل توزيع‌شده، منجر شد، گفت: مسلماً هر فناوري نو چالش‌هاي جديد و فرصت‌هاي تازه‌اي را به همراه خواهد داشت بالأخص فناوري دفاتر کل توزيع‌شده به علت بهره‌برداري از مفاهيم عميقي همچون توافق عمومي و حذف اشخاص ثالث، همچنين ذات توزيع‌شده خود فرصت‌هاي جديدي را در سطوح مختلف کسب‌وکارهاي زيست‌بوم خدمات پرداخت الکترونيک به وجود خواهد آورد. گستردگي کاربردها و تنوع کسب‌وکارهاي مبتني بر فناوري دفاتر کل توزيع‌شده کار نظارت و تدوين مقررات را بسيار دشوار خواهد کرد. ازآنچه به نظر مي‌رسد اين است که فناوري دفاتر کل توزيع‌شده اثراتي اساسي و عميقي بر مفهوم پول، بانکداري و پرداخت الکترونيک خواهد داشت. خوشبختانه بانک مرکزي ج.ا.ا. نيز به اهميت بالاي اين فناوري درآيندِ بانکداري و خدمات پرداخت آگاه است و ارائه مقررات مربوط به حوزه رمز ارزها خود نشانه برنامه‌ريزي صحيح بانک مرکزي براي فناوري زنجيره بلوک است.

  وي افزود: به علت اهميت بالاي موضوع شرکت شاپرک نيز اقدام به انجام مجموعه‌اي از پژوهش‌ها در زمينه فناوري دفاتر کل توزيع‌شده و زنجيره بلوک نموده است. اين مجموعه پژوهش‌ها در قالب نگاه شاپرک به فناوري در مجموعه‌اي از کتاب‌ها تحت عنوان فناوري دفاتر کل توزيع‌شده و آينده خدمات پرداخت مستند و با اهداف مشورتي و کاربردي در اختيار بانک مرکزي ج ا ا و کليه علاقه‌مندان فن‌آوري دفاتر کل توزيع‌شده قرار خواهد گرفت. در اين راستا جلد اول اين مجموعه در همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت رونمايي و در اختيار علاقه‌مندان قرار گرفت.

  مظفري فرد در پاسخ به اين سؤال که چرا شاپرک مطالعه اين فناوري را در اولويت توسعه و تحقيق خود قرار داده است، افزود: پتانسيل بالاي اين فن‌آوري در توسعه کسب‌وکارهاي مربوط به پرداخت الکترونيک و انتقال وجوه انگيزه بالايي در به وجود آمدن بازيگران تازه در زيست‌بوم خدمات پرداخت الکترونيک را ايجاد نموده است لذا با وجود فرصت‌هاي استثنايي که اين فناوري در اختيار بازيگران قرار مي‌دهد الزامي است که براي حفظ امنيت و پايداري محيط کسب‌وکار شبکه پرداخت ريگولاتور اين حوزه اقداماتي را در جهت شناسايي، کنترل و مديريت نوآوري‌ها در اين حوزه انجام دهد ضمن آنکه بايد پذيرفت استفاده از فناوري دفاتر کل توزيع‌شده به عنوان يک فرصت استثنايي در جهت بهبود عملکرد شبکه‌هاي پرداخت الکترونيک و افزايش بهره‌وري آن توجه اکثر صاحب‌نظران در سرتاسر دنيا را به خود جلب کرده. درصورتي‌که استفاده از اين فناوري جذب گرفته شود شاهد تحولي ارزشمند در زيرساخت‌ها، ابزارها و مدل‌هاي تعامل بازيگران در زيست‌بوم پرداخت الکترونيک و بانکداري خواهيم بود. ضمن اينکه به علت تازگي نسبي اين فناوري، اين فرصت فراهم‌شده تا بدون تأخير و همگام با تغييرات بين‌المللي زيست‌بوم پرداخت الکترونيک کشور توسعه يابد. البته داشتن نگاه بين‌المللي در ايجاد کسب‌وکارهاي اين حوزه نيز موضوعي است که نبايد از آن غفلت کرد. کشور ما به جهات مختلف يکي از نقاطي در دنياست که پتانسيل بسيار بالايي در توسعه اين فناوري دارد.

  مدير تحليل کسب‌وکار شاپرک در تشريح اينکه چه اهدافي براي اين پژوهش‌ها تعيين‌شده است، گفت: پيش از هر چيز اين‌گونه پژوهش‌ها براي شناسايي ابعاد گوناگون يک فناوري ساختارشکن الزامي و ضروري است. بخش عمده‌اي از هدف اين پروژه شناسايي فناوري، فرصت‌ها و تهديدهاي آن و بررسي فعاليت‌هاي صورت گرفته در جهت مديريت اين نوآوري در سطح بين‌المللي است. طبيعتاً تنظيم مقررات مرتبط با اين فناوري در حوزه پرداخت الکترونيک و ايجاد بستر مناسب براي توسعه کسب‌وکارهاي مبتني بر آن از وظايف اصلي شاپرک خواهد بود. همان‌گونه که شاپرک پيش‌ازاين نيز حمايت عملي خود را از نوآوري‌هاي مالي که منجر به افزايش کارايي خدمات پرداخت و کسب‌وکارهاي مبتني بر آن بوده در موضوع پرداخت ياران به نمايش گذاشته است. در راستاي سياست‌هاي کليه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، در حوزه فناوري دفاتر کل توزيع‌شده نيز شرکت شاپرک به دنبال يافتن راه‌حل‌هاي ممکن در جهت ساماندهي و کمک به کسب‌وکارهاي تازه به وجود آمده در اين رابطه است.

  وي در توضيح مجموعه دفاتر کل توزيع‌شده و آينده خدمات پرداخت نيز گفت: اين مجموعه که با کتاب مقدمه‌اي بر فناوري زنجيره بلوک آغاز خواهد شد دربرگيرنده نگاه شاپرک به فناوري دفاتر کل توزيع‌شده و اثرات آن بر سيستم شبکه پرداخت الکترونيک کشور خواهد بود. طبيعتاً اين فناوري با سرعتي بسيار زياد در حال تغيير و تحول است فلذا پژوهش‌هايي در اين حوزه روزبه‌روز سرعت بيشتري خواهد يافت. کار تأليف جلد اول از اين مجموعه به پايان رسيده و اميدواريم در همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت امسال از آن رونمايي گردد. اين کتاب دربرگيرنده نگاهي کلي به موضوع فناوري زنجيره بلوک خواهد بود. فصل اول اين کتاب به معرفي فناوري دفاتر کل توزيع‌شده، مفاهيم پايه آن و زيرساخت‌هاي فني آن پرداخته است. بررسي برخي از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد اين فناوري و مزيت‌هاي امنيتي آن در شبکه‌هاي پرداخت،روند تکامل و نسل‌هاي آن از ديگر موضوعاتي است که در بخش نخست به آن پرداخته‌شده است.

  در فصل دوم کتاب سعي شده خط‌مشي سازمان‌ها در مواجهه با فناوري‌هاي ساختارشکن بل اخص دفاتر کل توزيع‌شده بررسي و ارائه گردد.
  فصل سوم کتاب زيست‌بوم فناوري را از سه نگاه سطوح فناوري، بازيگران زيست‌بوم فناوري

  دفاتر کل توزيع‌شده و ذينفعان اصلي دسته‌بندي و بررسي کرده است. همچنين مدل‌هاي اصلي کسب‌وکار مبتني بر اين فناوري در سه سطح کاربرد، زمينه فعاليت و نوع فعاليت دسته‌بندي‌شده است.

  فصل چهارم کتاب به بررسي کسب‌وکارهاي سنتي و اثرات ممکن فناوري دفاتر کل توزيع‌شده بر آن‌ها پرداخته است.

  فصل پنجم و آخر کتاب سعي کرده تا نگاهي اجمالي به نهادهاي بين‌المللي فعال در زمينه ريگولاتوري اين فناوري و نيازمندي‌هاي مرتبط با تنظيم مقررات و رويارويي با اين فناوري را مورد بررسي و شناسايي قرار دهد. البته بايد يادآور شوم که اين کتاب جلد اول از يک مجموعه است و در جلدهاي بعدي هر يک از سرفصل‌هاي اشاره‌شده به‌تفصيل موردبررسي قرار خواهد گرفت

  1397/11/16