کاهش سوءاستفاده سايت‌هاي قمار و شرط‌بندي

  اقدامات مؤثر شبکه پرداخت الکترونيک کشور با هماهنگي شاپرک، نهادهاي انتظامي و قضايي و هدايت بانک‌مرکزي، سهم درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي را در سوءاستفاده گردانندگان سايت‌هاي غيرقانوني قمار و شرط‌بندي از اين ابزار به شکل چشم‌گيري کاهش داده‌است.

  به گزارش روابط‌عمومي شاپرک، پايش و انسداد سريع درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي فعال در سايت‌هاي قمار، شرط‌بندي و ساير مصاديق مجرمانه همواره در دستور کار شبکه پرداخت کشور بوده اما پس از اوج‌گيري فعاليت اين سايت‌ها به بهانه برگزاري جام‌جهاني فوتبال در تابستان گذشته، هماهنگي‌هاي جديدي ميان بانک‌مرکزي، دادستاني، پليس فتا، وزارت اطلاعات و ساير نهادهاي مرتبط صورت گرفت که نتيجه اين هماهنگي‌ها چابکي بيشتر شبکه پرداخت الکترونيک در برخورد با درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي فعال در سايت‌هاي غيرقانوني بود.
  رييس اداره پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتا ناجا در اين باره گفت"به منظور مبارزه با قمار و شرط‌بندي و جلوگيري از کلاه‌برداري عاملان دايرکننده قمارخانه‌هاي مجازي، همکاري‌ و تعاملاتي ميان پليس فتا، دادستاني کل کشور و سيستم بانکي با پيگيري بانک مرکزي شکل گرفته که نتايج بسيار خوبي در جلوگيري از هدررفت سرمايه‌ها و افزايش فعاليت اين‌ سايت‌ها داشته است".

  بر همين اساس طبق تازه‌ترين آمار واحد نظارت بر شبکه شاپرک از ابتداي سال جاري تا 25 آذر ماه مجموعا 3540 پايانه متعلق به 3134 پذيرنده که از درگاه‌هاي ثبت شده به نام آن‌ها در سايت‌هاي قمار و.... سوءاستفاده مي‌شد، غيرفعال شده و 734 کد ملي نيز در فهرست سياه قرار گرفته‌است.

  سرهنگ دوم علي‌نيک‌نفس تصريح کرده‌است "در حال حاضر با توجه به جلوگيري گسترده از فعاليت درگاه‌هاي پرداختي اينترنتي و بانکي در اين سايت‌ها و افزايش حساسيت از طريق درگاه‌هاي واسط، تراکنش‌ها در سايت‌هاي قمار و شرط‌بندي، با بيت‌کوين، رمز‌ارزها و پول نقد انجام مي‌شود".

  کاهش معنادار سوءاستفاده از درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي در فعاليت‌هاي مجرمانه‌اي مانند قمار و شرط‌‌بندي مجازي که در گزارش رييس اداره پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتا ناجا بر آن تأکيد و تصريح شده، بدون شک نتيجه تشديد رصد درگاه‌هاي پرداخت توسط شرکت‌هاي پي‌اس‌پي، نظارت شاپرک و هدايت بانک‌مرکزي با هماهنگي ساير نهادهاي مرتبط است.

  1397/10/05