مديريت يکپارچه حوادث امنيت اطلاعات بانکي با سامانه تعاملي کاشف

  مديرعامل شرکت کاشف با بيان اينکه حوادث امنيت اطلاعات در گروه‌هاي مختلفي همچون بلاياي طبيعي، سرقت اطلاعات و جرائم سايبري تقسيم‌بندي مي‌شوند، گفت: هم‌اکنون سامانه تعاملي کاشف زمينه و امکان مديريت يکپارچه حوادث امنيت اطلاعات در فضاي توليد و تبادل بانکي را فراهم کرده است.

  کاظمي نيا طي گفت‌وگويي با اشاره به روند شکل‌گيري و راه‌اندازي اين سامانه گفت: سامانه تعاملي کاشف بر اساس تکليف بانک مرکزي با عامليت شرکت کاشف ايجاد شد تا پنجره واحدي براي اعمال قانون و دريافت و ارائه احکام و دستورهاي قضائي به شبکه بانکي کشور براي مواجهه با جرائم باشد.

  وي بابيان اينکه سامانه از يک سال پيش آماده ارائه خدمت بوده گفت: اواخر سال گذشته اين سامانه بنا به دستور بانک مرکزي رسماً به شبکه بانکي کشور و ديگر ذي‌نفعان معرفي شد و اکنون به‌صورت مستمر و لحظه‌اي، انواع مختلف رخدادهاي امنيت اطلاعات حوزه بانکي و دستورات قضايي صادر شده درخصوص جرائم امنيتي و مالي در اين سامانه ثبت، پيگيري و در دسترس مراجع و سازمان‌هاي ذي‌نفع قرار مي‌گيرد.

  مديرعامل شرکت کاشف در ادامه اين گفت‌وگو ارتباط مطلوب و مؤثر اين شرکت با نظام بانکي کشور را در راستاي مأموريت‌هاي کاشف ارزيابي کرد و تصريح کرد: ما در سال جديد علاوه بر ارتقاي همکاري با بانک‌ها، سطح مطلوبي از تعامل و همکاري با سازمان‌ها و ذي‌نفعان خارج از نظام بانکي همچون قوه قضائيه و پليس فتا را هم با محوريت برخورد با جرائم مالي سامان داديم و در همين چارچوب، تفاهم‌نامه همکاري سه‌جانبه بانک مرکزي، دادستاني کل کشور و شرکت کاشف منعقد شد.

  کاظمي نيا با تأکيد بر اينکه سامانه تعاملي کاشف بر اساس اين تفاهم‌نامه، هم‌اکنون نقش پنجره واحد ارتباطي سه طرف تفاهم‌نامه و نظام بانکي کشور را دارد افزود: هماهنگي و همکاري کاشف با پليس، مرکز ماهر، افتاي رياست جمهوري و آپاهاي دانشگاهي نيز مبنا و بستر هم‌افزايي سازنده‌اي را فراهم کرده است که ما به دنبال توسعه اين تعاملات هستيم و تلاش داريم که در چارچوب تأمين منافع شهروندان، از تجارب يکديگر استفاده کنيم و اقدامات مؤثرتري را سامان دهيم.

  مديرعامل شرکت کاشف همچنين افزود: در کنار اقدامات صورت گرفته از سوي کاشف، اين شرکت با دستور بانک مرکزي و با توجه به افزايش کمّي جرائم سايبري حوزه پرداخت از قبيل فيشينگ، قمار، شرط‌بندي و امور غيراخلاقي، پايش فضاي سايبري از اين حيث را نيز در دستور کار قرار داده است.

  وي در همين ارتباط تصريح کرد: در حال حاضر شرکت کاشف قريب به 150 کانال، سايت و صفحه در فضاي سايبري و شبکه‌هاي اجتماعي را به‌صورت شبانه‌روزي پايش و رصد مي‌کند و گزارش تخلفات رخ‌داده و در حال وقوع را هرلحظه براي اقدام به بانک مرکزي گزارش مي‌کند.

  کاظمي نيا بابيان اين مطلب که منابع اطلاعاتي در فضاي سايبر دائماً در حال تغييرند گفت: سازوکار پايش در کاشف در ابتدا نيمه مکانيزه بود، اما به‌تدريج به سمت مکانيزاسيون کامل حرکت کرده‌ايم و هدف ما در اين مسير تأمين و ايجاد هوش تهديدات است که با دستيابي به اين هدف مي‌توانيم علاوه بر افزودن بر دامنه رصد و پايش، دقت در کار را ارتقا دهيم و درنهايت از دانش به‌دست‌آمده براي ارتقاي سامانه تعاملي استفاده کنيم.

  1397/06/04