مشخصات امنيتي چک صياد

  استفاده از طراحي خطي،‌ الياف فلورسنتي، کاغذ حساس به مواد شيمايي، چاپ نامرئي و ريز نوشته از مهمترين مشخصات امنيتي چک هاي صياد است.

  به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي،‌ طراحي کليه نقوش چک هاي صياد به صورت خطي و با استفاده از نرم افزارهاي امنيتي انجام گرفته به صورتي که هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. در حالي که در نمونه هاي جعلي، خطوط از ترکيب نقاط رنگي تشکيل شده اند و به راحتي به وسيله ذره بين قابل تشخيص اند.

  در خمير کاغذ چک هاي صياد نيز از تصوير سه بعدي نشان و عبارت چاپخانه دولتي ايران استفاده شده که در مقابل نور قابل رويت است. همچنين در چک هاي صياد، چاپ شماره سريال ها با استفاده از مرکب مشکي فلورسنت بوده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به رنگ سبز تيره ديده مي شود.

  علاوه بر اين در فرايند ساخت کاغذ اين چک ها از موادي استفاده شده که در صورت تماس با مواد شيمايي از خود واکنش نشان داده و تغيير رنگ مي دهد.

  استفاده از الياف فلورسنتي که در سطح کاغذ پراکنده شده اند ديگر ويژگي امنيتي چک هاي صياد است. اين الياف در زير نور ماوراء بنفش در چهار رنگ سبز، زرد، قرمز و آبي قابل مشاهده اند.

  گفتني است سامانه صدور يکپارچه الکترونيکي چک (صياد) به منظور يکپارچه‌سازي فرآيند صدور دسته چک‌هاي بانکي از سوي بانک مرکزي پياده‌سازي شده است.

  اين سامانه با متمرکز‌سازي درخواست‌هاي دسته چک، امکان اعتبار سنجي صاحبان حساب و امضا را فراهم ساخته و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحيت و بد سابقه جلوگيري مي‌کند.
  همچنين با اختصاص يك شناسه منحصر به فرد به هر برگ چک امكان استعلام و پيگيري وضعيت چک از طريق پيامک براي گيرنده چك را تسهيل و باعث افزايش اعتبار دسته چک در تبادلات مالي کشور مي‌شود.

  با استفاده از اين سامانه در دو بعد شکلي و فرآيندي، تحولات مهمي از جمله اعتبارسنجي يکپارچه، کنترل دقيق اهليت متقاضي دسته چک پيش از صدور و استعلام وضعيت عملکرد صادرکننده چک را ايجاد خواهد داشت.

  لازم به ذکر است با اجرايي شدن کامل سامانه صياد، چک هاي غيرصيادي از شهريور ماه امسال پذيرش نخواهند شد.


  1397/03/19