فين‌تک‌ها ثابت کردند قابل اعتمادند

   

  محمدرضا روشن‌نژاد، معاون توسعه و نظارت شاپرک، در دهمين نشست فينتاک گفت: رابطه ما با فين‌تک‌ها به گونه‌اي است که به آنها کمک کنيم. در بحث قانونگذاري مي‌توانيم دو رويکرد داشته باشيم‌. نخست اينکه قوانين خود را به سختي تغيير دهيم و رويکرد ديگر اينکه براحتي قوانين را تغيير دهيم.

  در حوزه بانکي و مالي مساله اصلي اين است که قوانين به‌گونه‌اي تنظيم شود که استحکام داشته و بازار قابليت پيش‌بيني داشته باشد. ما با اين منطق به فين‌تک‌ها نگاه مي‌کنيم که حداقل مداخله و تغييرات را داشته باشيم.

  او ادامه داد: فين‌تک‌ها بر مبناي تکنولوژي هستند، تکنولوژي محيط سيالي دارد و ما بايد در اين محيط سيال قانون‌گذاري کنيم. وظيفه ما اين است که مقررات را طوري تنظيم کنيم که در بلندمدت تغيير نکند تا فردي که وارد حوزه مي‌شود را پشتيباني کند.

  روشن‌نژاد با بيان اينکه فين‌تک‌ها ثابت کرده‌اند مي‌توان به آنها اعتماد کرد، گفت: ما در گذشته سايت‌هاي فيلتر شده داشتيم اما در حال حاضر با چنين سايت‌هايي در حوزه فين‌تک‌ها مواجه نيستيم. اين در حالي است که تيم فيلترينگ تغيير نکرده است اما مجموعه قانون‌گذاري يا نظارت درک کرده‌اند که فعاليت فين‌تک‌ها رفتاري طبيعي است و آنها مي‌توانند بخشي از بازار را به دست بگيرند و اين قابليت را نشان داده‌اند.

  روشن‌نژاد با بيان اينکه در درگاه واسط دو مساله وجود داشت، گفت: نخستين مشکل اين بود که تريس تراکنش وجود نداشت که اين ايرادي بود که طرف شبکه پرداخت مطرح بود. ديگري مساله شبکه بانکي بود؛ اينکه ممکن است از پول‌هاي تجميع شده در حساب، استفاده ديگري شود. اين دو نگراني به چيزي تبديل شد که شما آن را تحت عنوان پرداخت‌يار مي‌شناسيد.

  او ادامه داد: مستند ديگري تحت عنوان پرداخت‌بان خواهد آمد که درحال حاضر به دلايلي به تعويق افتاده است. پرداخت‌بان يک کيف پول است که فراواني کاربرد دارد و بايد تريس تراکنش‌ها در آن حفظ شود.

  روشن‌نژاد به ارسال نامه‌اي از سوي انجمن فين‌تک اشاره کرد و گفت: در اين نامه چهار موضوع مطرح شد که مهم‌ترين آنها نگراني کسب‌وکاري بود. نخست اينکه مساله بيمه و ماليات استارت‌آپ‌ها چگونه قابل حل است؛ که در اين راستا قرار شد درآمد فين‌تک‌ها احصا شود و بخشي که براي استارت‌آپ است از بخشي که متعلق به پذيرنده پشتيباني شده است متمايز شود.

  او ادامه داد: مساله ديگر اين بود که اطلاعات کسب‌وکار به رقيب داده شود. اين نگراني به‌جا بود و قرار است ما تا پايان سال جادي تغييراتي فني را ايجاد کنيم تا اطلاعات پذيرندگان براي PSP ها مخفي باشد.

  روشن‌نژاد همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه اجراي پرداخت‌يار به کجا رسيد؟ گفت: در حال تعامل با دو شرکت هستيم و ديگر شرکت‌ها هم مي‌توانند تعاملشان را با شاپرک شروع کنند.

  1396/12/20