زيرساخت‌هاي پرداخت همراه فراهم شده است

  در حال حاضر زيرساخت پرداخت همراه در کشور فراهم شده و مردم به مرور مي توانند از اين امکان در بانک هاي کشور بهره مند شوند. با اين زيرساخت امکان معرفي انواع روش‌هاي جديد پرداخت فراهم مي‌شود.

  به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، ناصر حکيمي در نشست خبري امروز خود خبر داد: در روزهاي آتي، بازديدکنندگان نمايشگاه کتاب مي توانند پرداخت همراه را تجربه کنند.

  مديرکل فناوري اطلاعات بانک مرکزي با اشاره به نفوذ تلفن‌ها و ابزارهاي همراه هوشمند در زندگي روزمره مردم ابراز اميدواري کرد: با زمينه‌‌ و بستر‌سازي کنوني که با همکاري تنگاتنگ کارشناسان شرکت خدمات انفورماتيک، شرکت شاپرک، بانک‌ها، ارايه دهندگان خدمات پرداخت و با هماهنگي بانک مرکزي صورت گرفته است، اميدواريم متناسب با آخرين فناوري‌هاي جهاني، در ايران نيز استفاده از تلفن‌هاي همراه و ديگر ابزار‌هاي هوشمند در حوزه پرداخت بانکي نيز به سرعت رواج يافته و بخشي از فعاليت‌هاي روزمره مردم تسهيل شود.

  وي افزود: همچنين در خصوص پرداخت بانکي از طريق شبکه‌هاي اجتماعي بايد گفت که اين زيرساخت زمينه ساز ارايه خدمت در اين شبکه ها بوده و فصل جديدي را در تجربه کاربري پرداخت رقم خواهد زد.

  حکيمي با تاکيد بر اهميت امنيت اطلاعات در حوزه پرداخت‌ بانکي گفت: استفاده از ابزار‌هاي هوشمند براي پرداخت بانکي مستلزم بهره‌گيري از روش‌هايي است که در آن ملاحظات امنيتي رعايت شده باشد. بنابراين بايد زيرساخت لازم براي مديريت مباحث امنيتي ايجاد مي‌شد.

  اين مقام مسئول با بيان اينکه استفاده از نشانگذاري در پرداخت تنها منحصر به تلفن‌هاي همراه هوشمند نمي‌شود و ابزار‌هايي همچون ساعت‌هاي هوشمند نيز قابل استفاده خواهند بود، افزود: پرداخت با تلفن‌هاي هوشمند محدود به تناظر يک به يک ميان ابزار پرداخت (کارت بانکي)‌ و ابزار هوشمند نيست، به عبارت ديگر ابزار هوشمند محدود به يک ابزار پرداخت نمي‌شود که يکي از امکانات آن به شمار مي‌آيد و از اين طريق مي‌توان انواع ابزارهاي پرداخت را به آن معرفي کرد. بنابراين در صورتي که مشتري کيف پول خود را فراموش کرده و يا نخواهد آن را همراه خود داشته باشد، مي‌‌تواند از تلفن همراه و يا ساعت هوشمند خود به جاي کيف پول استفاده کند.

  وي افزود: روش کار اين خدمت نوين بانکي به اين ترتيب است که فرايند کشيده شدن کارت بانکي با نزديک شدن تلفن و يا ساعت هوشمند به پايانه فروش (POS) شبيه سازي مي‌شود. به تعبيري ديگر، براي پرداخت با استفاده از ابزار هوشمند تنها کافيست ابزار هوشمند خود را به پايانه فروش و يا دستگاه خودپرداز نزديک کرد.

  مديرکل فناوري اطلاعات بانک مرکزي با بيان اينکه استفاده از اين زيرساخت محدود به تغيير در يک تجربه کاربري نيست، تصريح کرد: پس از اين دو نوع تغيير اتفاق خواهد افتاد؛ اول اينکه با توجه به ايجاد زيرساخت جديد، امکان معرفي انواع پرداخت جديد فراهم مي‌شود. از جمله مي‌توان به پرداخت‌هاي بزن و برو (Tap and Go) اشاره کرد که گرچه رقم آن محدود است، ولي به علت اينکه نياز به ورود رمز ندارد، سريع و بدون اتلاف وقت هستند. گفتني است پيش از اين به علت محدوديت‌هاي فناوري کارت‌هاي مغناطيسي، امکان پرداخت بزن و برو فراهم نبود. بنابراين طبيعي است که پس از اين بسياري از فرايندهاي روزمره و عادي خريد تغيير خواهد کرد. همچنين با زيرساخت مورد اشاره، زمينه براي کيف پول الکترونيکي که بدون رمز و با سرعت زياد، تراکنش‌هاي مشتري را انجام مي‌دهد، فراهم خواهد شد.

  وي افزود: تغيير بعدي در فرايند پرداخت‌هاي مجازي خواهد بود. با توجه به شکل‌گيري نمونه‌هاي موفق فروشگاه‌هاي مجازي، بخش بزرگي از فروشندگان به دنبال ايجاد فروشگاه با استفاده از برنامه‌هاي موبايلي هستند و فرايند نشانگذاري امکاناتي را در اختيار توسعه دهندگان نرم‌افزارهاي کاربردي خواهد گذاشت تا مشتريان آنها بتوانند از طريق همان نرم‌افزار پرداخت را به انجام برسانند. پيش از اين امکان اين وجود نداشت که اطلاعات مشتريان را در اختيار آنها قرار دهيم که با فرايند نشانگذاري اين مشکل رفع شده است و توسعه دهندگان مي‌توانند امکان پرداخت درون برنامه‌اي را نيز در نرم‌افزارهاي خود لحاظ کنند.

  حکيمي به ايجاد بازاري جديد در عرصه نرم‌افزارهاي استفاده کننده از نشانگذاري اشاره کرد و افزود: با توجه به اينکه يکي از مسايل اصلي فين‌تک‌ها (فناوري‌هاي مالي) دسترسي محدود آنها به عمليات پرداخت است، بر همين اساس يکي از اهداف ما در بانک مرکزي فراهم کردن فضاي مناسب براي اشخاصي بود که به دنبال ارايه خدمات مالي گسترده تر از بانکها هستند که در ادامه مسير،‌ زمينه براي ايجاد اين امکانات نيز فراهم خواهد شد.

  نشانگذاري چيست؟

  حکيمي در ادامه به معرفي فرايند نشانگذاري، پرداخت و گفت: به بيان ساده، با استفاده از نشانه گذاري مي‌توان داده‌هاي حساسي را که بدون قرار دادن در ابزار واسطه خاصي همچون کارت بانکي نمي‌توان در اختيار متقاضي قرار داد، به يک رقم رمزگذاري شده خاص تبديل کرد که تنها در همان فرايند پرداخت کاربرد دارد و اگر هم افشا شود، قابليت استفاده مجدد نخواهد داشت.

  به گفته حکيمي، فرايند نشانگذاري از نصب نرم‌افزار‌ نشانگذار و نرم‌افزار پرداخت در تلفن هوشمند آغاز مي‌شود. در مرحله بعد فرايند نشانگذاري کارت بانکي توسط خود بانک صورت خواهد گرفت. پس از تبادل نشانه از طريق نزديک کردن تلفن هوشمند به پايانه فروش، پيام نشانگذاري به مرکز شتاب براي تشخيص آن ارسال مي‌شود.

  وي افزود: در مسير تراکنش نشانگذاري شده، ما دو نهاد جديد با عناوين مانا (مرکز ارايه نشانه‌هاي الکترونيکي) و سهند (سامانه هدايت نشانه‌هاي ديجيتال) ايجاد کرده‌ايم. نقش مانا نشانگذاري شماره کارت و کدگشايي از آن است و اگر مختصات فني لازم را رعايت کنند، محدوديتي در تعداد ماناها وجود ندارد. سهند نيز نقش هدايت نشانه‌ به مانا تهيه کننده آن نشانه و دريافت شماره کارت از آن را دارد. به عبارت ديگر سهند براي معرفي مانا‌ها به شتاب تعريف شده است. سهند در مرکز شتاب مستقر خواهد شد ولي ماناها ميتوانند خارج از زيرساخت ملي پرداخت و در بانک‌ها يا شرکتهاي طرف قرارداد آنها که روالهاي امنيتي و ارتباطي را طي کنند قرار گيرند.

  مديرکل فناوري اطلاعات بانک مرکزي از ارتقاي سطح امنيتي تراکنش‌ها از طريق فرايند نشانگذاري خبر داد و افزود: در حال حاضر که با افشاء اطلاعات کارت‌هاي مغناطيسي امکان سواستفاده فراهم است که با فرايند نشانگذاري اين مشکل رفع مي‌شود زيرا که با نشانگذاري بخشي از اطلاعات از بين مي‌رود و همچنين نشانه ايجاد شده قابليت سواستفاده ندارد.

  وي افزود: با نشانگذاري سه لايه امنيتي خواهيم داشت، اول قفل تلفن هوشمند است و در مراحل بعدي قفل نرم‌افزار پرداخت و رمز کارت امنيت را تامين خواهند کرد. بنابراين رمز کارت که تنها لايه امنيتي در پرداخت‌هاي کارتي به شمار مي‌رود، دو لايه امنيتي ديگر اضافه خواهد شد و در صورت مفقود شدن تلفن همراه نيز امکان سو‌استفاده وجود نخواهد داشت.

  وي درخصوص سقف پرداخت موبايلي اظهار داشت: در نمايشگاه کتاب که اين شيوه براي بن کارت‌هاي نمايشگاه تعريف شده، سقف پرداخت ۲ ميليون ريال است، اما برنامه داريم که تا ۶ ماه آينده اين سقف به ۵۰۰ ميليون ريال که همان سقف کنوني کارت‌هاي مغناطيسي است، افزايش يابد.

  1396/02/16