چارچوب فعاليت استارت‌آپ‌هاي بانکي

  ناصر حکيمي در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، درخصوص فعاليت استارت‌آپ‌ها در حوزه بانکي، اظهارداشت: در حال تدوين يک چارچوب براي فعاليت استارت‌آپ‌ها هستيم و اگر براساس آن چارچوب عمل کنند، نيازي به اخذ مجوز از بانک مرکزي ندارند.

  وي افزود: به عنوان مثال اگر استارت‌آپ‌ها خلق پول، جذب سپرده و خريد و فروش ارز نکنند، مي‌توانند بدون دريافت مجوز از بانک مرکزي فعاليت کنند.

  مدير كل فناوري اطلاعات بانک مرکزي در پاسخ به اين سوال که هم‌اکنون چه تعداد استارت‌آپ‌ها در بخش بانکي فعال شده‌اند و آيا بانک مرکزي بر آنها نظارت مي‌کند، گفت: تعداد استارت‌آپ‌ها زياد نيست و شايد هم به نظارت بانک مرکزي بر آنها نياز نباشد زيرا اين‌ها کسب و کارهاي اينترنتي است و بانک مرکزي وظيفه نظارت بر آنها را ندارد.

  حکيمي درخصوص احتمال تداخل فعاليت استارت‌آپ‌ها با وظايف بانک‌ها، گفت: اگر چارچوب‌ها درست چيده شود، استارت‌آپ‌ها خلاء شبکه موي‌رگي مورد نياز بانک‌ها که به دليل حجم بزرگ‌شان ورود به آن بخش‌ها صرفه اقتصادي ندارد را مي‌توانند پر کنند و خدمات خوبي را به مردم ارائه دهند.

  به گزارش فارس فين تک مخفف financial technology (ابزارهاي نوين مالي) است. استارت‌آپ‌ها يا فين‌تک‌ها، شرکت‌هاي دانش‌بيان در حوزه کسب و کار هستند که با نوآوري، خدمات و محصولات جديدي به مشتريان ارائه مي‌دهند.

  استارت‌آپ‌ها عملياتي را انجام مي‌دهند که براي بانک‌ها توجيه اقتصادي ندارد. هم‌اکنون حدود 30 استارت آپ فعال شده‌اند که تقريبا همه اين شرکت‌ها در حوزه فرآيندهاي دريافت و پرداخت‌ وجوه فعال هستند.

  تسهيل نقل و انتقالات و مبادلات مالي، تسهيل خريد و فروش الکترونيکي کالا و خدمات براي افراد با طراحي روش‌هاي نوين از جمله حوزه‌هاي کاري اين شرکت‌ها در ايران است.

  1395/12/21