تعداد تراکنش هاي بانکي از جمعيت کشور بيشتر است

  رييس پژوهشکده پولي و بانکي:
  تعداد تراکنش هاي بانکي از جمعيت کشور بيشتر است

  رييس پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي گفت: تعداد تراکنش هاي بانکي روزانه کشور از کل جمعيت ۷۵ ميليون نفري کشور بيشتر است و اين نشان از حجم عظيم عمليات بانکي دارد.

  پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) : علي ديواندري در نخستين اجلاس رهبران کسب و کار ايران، با بيان اينکه بانک هاي مهم دنيا در زمينه بانکداري اجتماعي فعال هستند، اظهارداشت: اين نوع بانکداري نوعي شکستن پوسته هاي بانکداري سنتي در دنيا است و نوعي استفاده از ابزارهاي جديدي به حساب مي آيد که در گذشته وجود نداشت.

  وي با تاکيد بر اينکه گسترش روز افزون استفاده از اينترنت و شبکه هاي اجتماعي منجر به ارايه خدمات بانکي شده است، تصريح کرد‌: يکي از اقدامات جديد اين است که مي توان در زمينه بانکداري اجتماعي که فرصت محسوب مي شود فعاليت داشت و امروز ديگر زمان مراجعه شعب فيزيکي بانک ها به سر رسيده و از صف هاي طولاني خبري نيست.

  ديواندري ادامه داد: امروزه در ايران ۹۵ درصد دارندگان کارت هاي بانکي از خدمات مديا و سامانه هاي غير حضوري استفاده کرده و تنها ۵ درصد از مشتريان به شعب مراجعه مي کنند.

  وي به نفوذ عظيم شبکه هاي اجتماعي در ۴۲ درصد جمعيت جهان اشاره کرد و با بيان اينکه بسياري از سازمان هاي اقتصادي از خدمات شبکه هاي اجتماعي استفاده مي کنند، گفت: بانک ها نهاد اجتماعي بزرگ هستند که مردم به بهانه هاي مختلف به آنها مراجعه دارند.

  رييس پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه انجام ۳۵ درصد فعاليت هاي ارتباطي جهان از طريق اينترنت حجم بالايي است، افزود: بانک ها بايد در اولين فرصت استفاده از شبکه هاي اجتماعي را در دستور کار قرار دهند و پوسته بانکداري سنتي شکسته شود زيرا بانک هاي کشور در ابتداي راه قرار دارند.

  ديواندري به انواع شبکه هاي اجتماعي اشاره کرد و اظهارداشت: استفاده از شبکه هاي اجتماعي براي نظام بانکي يک فرصت است و اغلب بانک هاي خارجي به بازاريابي از طريق شبکه هاي اجتماعي روي آورده اند و نظر سنجي ها نشان مي دهد که ۱۶ درصد اين بانک ها از شبکه ها استفاده کرده، ۲۸ درصد حداقل يک کانال دارند و ۴۱ درصد در حال ايجاد بوده و ۱۳درصد هنوز شروع نکرده اند و تنها سه درصد بانک ها اعلام کرده اند که برنامه هايي براي استفاده از شبکه اجتماعي و ابزار هاي آنلاين براي امور بانکي ندارند.

  وي با بيان اينکه نتايج يک نظرسنجي ديگر نشان مي دهد که بيش از ۷۵ درصد بانک ها از شبکه هاي اجتماعي در زمينه معرفي محصول، ارتباطات و بازاريابي استفاده مي کنند،گفت: همچنين براي استفاده از مشاوره هاي مالي، طرح شکايت، سوالات و غيره استفاده مي کنند.

  به گفته وي، توليدکنندگان و توزيع کنندگان با بازار بزرگي در شبکه هاي اجتماعي مواجه اند که غفلت از اين ظرفيت ها مي تواند تاثيرات منفي شديدي در فروش آنها داشته باشد.

  ديواندري با اعلام اينکه ۴۲ درصد شرکت هاي خدمات مالي دو تا ۱۰ درصد بودجه خود را صرف حضور در شبکه هاي اجتماعي مي کنند، افزود: در سال ۲۰۱۶ ميلادي ۹۰ درصد شرکت هاي پيشرو در شبکه هاي اجتماعي پايگاه داشته اند.

  وي با بيان اينکه ۶۰ درصد از بانک ها خود را در ارايه خدمات از طريق شبکه هاي اجتماعي تازه کار مي دانند، اظهارداشت: بانک ها براي کاهش هزينه ها مي توانند از شبکه هاي اجتماعي در تبليغات، خدمات مشتريان و بازاريابي استفاده کنند، در عين حال يکي از دلايل اهميت اين شبکه ها براي بانک ها خلق ابتکارات جديد در ارايه خدمات است.

  رييس پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي افزايش درآمد را از دلايل ديگر تمايل بانک ها از استفاده از شبکه هاي اجتماعي برشمرد و ادامه داد: بانک ها امروز بايد مراقبت کنند تا مشتريان خود را در اين بخش از دست ندهند.

  ديواندري درباره شبکه «ديدي بود» نيز گفت:‌ استفاده از اين شبکه استفاده مناسبي از تکنولوژي و تغيير روند هاي اجتماعي است و بانک ها ديگر نبايد تنها در شعبه منتظر مشتري باشند.

  وي اجراي کامل طرح ديدي بود را باعث کاهش هزينه هاي مبادلاتي و تسهيل در امر تجارت و همچنين حذف واسطه ها دانست و افزود: اشتغال مستقيم، تسهيل فعاليت هاي اقتصادي و عبور از رکود و همچنين افزايش قدرت انتخاب کنندگان سرويس بهتر تامين مالي خرد و ايجاد بستري براي سنجش اعتبار مصرف کنندگان است.

  1395/06/09