اتصال سامانه شمس بانک صادرات به زيرساخت نماد

   

  در مراسمي با حضور مديرعامل بانک صادرات و مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک سامانه شمس به زيرساخت نماد متصل شد و امکان امضاي ديجيتال، احراز هويت غيرحضوري و ارائه انواع گواهي هاي الکترونيکي به صورت آنلاين براي نخستين بار در شبکه بانکي کشور در بانک صادرات فراهم گرديد.

  در اين مراسم که روز دوشنبه 20 بهمن ماه در محل ساختمان سپهر بانک صادرات برگزار گرديد دکتر "حجت اله صيدي" مديرعامل بانک صادرات در سخناني ضمن تمجيد از شرکت خدمات انفورماتيک به عنوان يک شرکت موفق و سربلند،اظهار داشت: با مشارکت شرکت خدمات انفورماتيک انشاالله تعداد کاربران سامانه شمس (شعبه مجازي سپهر) به زودي به 45 ميليون خواهد رسيد.

  دکتر صيدي افزود: در سال 1401 با همکاري شرکت خدمات انفورماتيک، اولين شعبه جديد مجازي بانک صادرات را با شمايل و کارکرد نوين افتتاح خواهيم کرد.
  مديرعامل بانک صادرات همچنين ارتباط با شرکت خدمات را فني و عاطفي توصيف کرد و بيان داشت: ما هم استفاده کننده از خدمات ارزنده اين شرکت و هم سهامدار آن هستيم و اکنون اين شرکت بيش از يک ميليارد دلار ارزش دارد و خدمات با کيفيت و امنيت بالايي را در حوزه هاي بانکداري الکترونيک و پرداخت ارائه مي دهد.

  در اين مراسم "مهندس سيد ابوطالب نجفي" مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک نيز با بيان اينکه دکتر صيدي نگاه ويژه‌اي به مسائل فناوري هاي نوين و کلان روندهاي صنعت بانکداري دارند تصريح کرد: با حضور ايشان در سمت مديرعامل بانک صادرات، قدم هاي خوبي در ارائه سرويس ها و محصولات نوين و فناورانه بانکي به جامعه برداشته شده است.

  مهندس نجفي افزود: از منظر کارفرمايي، افتخار مي کنيم که به مشتري بزرگي همچون بانک صادرات خدمات ارائه مي دهيم و از منظر سهامداري نيز اين بانک با دارا بودن سهام شرکت ملي انفورماتيک که مالک 90 درصد از سهام خدمات انفورماتيک است، مي تواند در

  سياست‌گذاري هاي راهبردي شرکت نقش داشته باشد.
  مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک با بيان اينکه امروزه نسل مشتريان تغيير کرده و مشتريان بانکها بيشتر به دريافت خدمات بر روي موبايل گرايش دارند گفت: فناوري‌هايي همچون هوش مصنوعي و اينترنت اشيا امروزه وارد حوزه خدمات بانکي شده اند و مديران فناوري بانکها بايد ضمن رصد تغيير و تحولات اين حوزه، براي همگامي با آنها برنامه داشته باشند.

  مهندس نجفي تصريح کرد: فرايند احراز هويت افراد به عنوان پيش نيازي براي صدور گواهي هاي الکترونيکي نماد محسوب مي گردد و طي فرايند مزبور در کنار امکان احراز هويت حضوري افراد در دفاتر پيشخوان نماد، مي توان از فرايند احراز هويت غير حضوري نيز بهره جست که در آن از فناوري هوش مصنوعي استفاده شده است.

  مهندس نجفي خاطرنشان کرد: زيرساخت نماد (نظام مديريت امنيت داده‌ها) بانک مرکزي ج.ا.ا يک زيرساخت حاکميتي است که شرکت خدمات انفورماتيک مجري آن بوده و به منظور ايجاد بستري امن براي تراکنش ها و خدمات بانکي غالباً غيرحضوري در شبکه بانکي کشور مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

  در ادامه "دکتر صادق فرامرزي" مديرعامل شرکت کارت ايران (هلدينگ فناوري و نوآوري سپهر) ضمن ارائه گزارشي از اقدامات بعمل آمده در حوزه اتصال بانک صادرات به زيرساخت نماد و سامانه امضاء همراه به عنوان اولين بانک در شبکه بانکي کشور به بيان توضيحاتي پيرامون استفاده از امضاء ديجيتال در خدمات قابل ارائه در سامانه شمس (شعبه مجازي سپهر) پرداخت. در اين رابطه سامانه شمس سامانه اي است که توسط شرکت داده پردازي خوارزمي توسعه يافته و در آن قاطبه خدمات قابل ارائه در شعب بانک صادرات به صورت غيرحضوري به کاربران شبکه بانکي ارائه مي گردد.

  دکتر فرامرزي اضافه کرد: طي اين جلسه از کاربرد امضاء ديجيتال و زيرساخت نماد در يکي از خدمات سامانه شمس رونمايي مي گردد و اميد آن مي رود که اين قابليت به زودي در ساير سامانه‌هاي بانک صادرات نيز مورد بهره برداري قرار گيرد.

  در اين مراسم همچنين "دکتر احمد عدالت" مديرعامل و "مهندس اميررضا پارسا" معاونت توليد و پشتيباني شرکت داده پردازي خوارزمي ضمن ارائه توضيحاتي در خصوص توليد سامانه شمس، دموي کاملي از فرايند افتتاح حساب در سامانه شمس با استفاده از اتصال سامانه مزبور به زيرساخت نماد و سامانه امضاء همراه ارائه نمودند. در اين فرايند کليه مراحل احراز هويت فرد متقاضي، تکميل فرم هاي الکترونيکي، ارتباط با اپليکيشن امضاء همراه و نهايي سازي فرايند افتتاح حساب با استفاده از امضاء ديجيتال با موفقيت انجام پذيرفت.

  در ادامه نيز "مهندس محسن قديري نژاديان" مديرمحصول نماد و امضاء همراه در شرکت خدمات انفورماتيک به ارائه توضيحات بيشتري در حوزه زيرساخت نماد و امضاء ديجيتال پرداخت. وي افزود نماد شامل مجموعه‌اي از سخت‌افزارها، نرم‌افزارها، افراد، روش ها، سياست ها و رويه هايي است كه جهت صدور و مديريت گواهي هاي الکترونيکي مبتني بر زيرساخت کليد عمومي (PKI) در نظام بانکي کشور راه اندازي شده است. گواهي الکترونيکي يک گواهي ديجيتال معتبر و متناظر با کليد عمومي و خصوصي کاربر است که توسط مرکز صدور گواهي توليد شده و در ماژول رمزنگاري کاربر (توکن سخت افزاري، فايل و يا موبايل) نگهداري مي‌شود. گواهي هاي الکترونيکي صادره از طريق زيرساخت نماد، در کاربردهاي مختلف بانکداري الکترونيکي که مستلزم بکارگيري سرويس هاي امنيتي احرازهويت، انکارناپذيري، احراز تماميت و محرمانگي است؛ قابل استفاده مي‌باشند.

  گفتني است گواهي‌هاي الکترونيکي تحت پروفايل‌هاي مختلف و به منظور بهره‌برداري در کاربردهاي سيستمي، اشخاص حقيقي، نمايندگان اشخاص حقوقي، نمايندگان مجاز بانکي و مهر سازمان‌ها در سه سطح اطمينان 1، 2 و 3 در دسترس خواهند بود.

  پس از ابلاغ بخش‌نامه بانک مرکزي ج.ا.ا مبني بر بهره‌برداري بانک‌ها از زيرساخت نماد به عنوان مرجع مجاز و معتبر صدور گواهي الکترونيکي در شبکه بانکي، شرکت خدمات انفورماتيک ضمن تعامل با بانک ها و مؤسسات مالي نسبت به برگزاري جلسات فني و کسب و کاري اقدام نموده و در ادامه ضمن تبادل مستندات فني در خصوص انجام تست‌هاي مشترک در حوزه اتصال به زيرساخت نماد مساعدت داشته و امروز شاهد اتصال اولين بانک به زيرساخت نماد مي باشيم.

  اميد داريم تا با ايجاد همگرايي در شبکه بانکي بتوانيم شاهد اتصال سريع ساير بانک‌هاي کشور به زيرساخت امن نماد باشيم؛ چرا که با بهره‌برداري قريب الوقوع از سامانه‌هايي نظير چکاد، مجهز بودن کاربران بانکي به گواهي‌هاي الکترونيکي نماد به عنوان يک الزام مطرح بوده و با عزم جدي بانک مرکزي، شاهد روند رو به تزايد اين قبيل سامانه‌هاي مبتني بر گواهي‌هاي نماد خواهيم بود.

  در خاتمه ي آيين "رونمايي از اتصال سامانه شمس بانک صادرات به زيرساخت نماد و سامانه امضاء همراه" که در آن جمعي از معاونين و مديران ارشد بانک صادرات، هلدينگ فناوري و نوآوري سپهر، شرکت خدمات انفورماتيک و شرکت داده پردازي خوارزمي نيز حضور داشتند، تفاهم نامه همکاري در حوزه زيرساخت نماد و سامانه امضاء‌همراه توشيح و تبادل گرديد.

  1399/11/27