روي خوش به استارت‌آپ ها با اجراي بانکداري پلتفرمي

  بانک مرکزي به دليل اهميت بسيار بالاي صنعت بانکي، يکي از اهداف استراتژيک در نقشه راه 1400 خود را پياده‌سازي سيستم مديريت تداوم کسب و کار تعريف کرده است؛ در اين راستا، همايش «مديريت تداوم کسب‌وکار در صنعت بانکي» به همت شرکت خدمات انفورماتيک با هدف نهادينه سازي فرهنگ مديريت تداوم کسب و کار در صنعت بانکي و ايجاد ارتباط موثر در

  اين خصوص با بانک‌ها و تامين‌کنندگان سرويس‌هاي زيرساختي برگزار شد.

  بر اساس اين گزارش، ابوالحسن فيروزآبادي دبير شوراي عالي فضاي مجازي در اين همايش گفت: در آينده ممکن است اقتصادهاي پولي، ترکيبي از توجه و اعتماد باشد و شايد در 90درصد از تراکنش هاي پولي، بحث اعتماد به قوت سابق نباشد و شرايط ديگري در آن دخيل بوده و نوآوري هاي جديدي به آن اضافه شود.

  وي با بيان اينکه يکي از حوزه‌هايي که در شرايط اقتصادي فعلي مي تواند تحت تاثير قرار گيرد حوزه بانکي است، گفت: فضاي مجازي به شدت متحول شده و رکن اصلي آن اقتصاد است که بر پايه تکنولوژي با کارکرد اجتماعي است.

  رئيس مرکز ملي فضاي مجازي کشور با بيان اينکه با توسعه بازارها چند نکته مغفول ماند، گفت: عدم احراز هويت يکي از نکات مهمي بود که مورد غفلت قرار گرفت، بحث ديگر موضوع امنيت بود؛ که مراجع رسمي بايد به آن توجه کنند.

  وي با بيان اينکه بانک ها بايد سردمدار ارايه پلاتفرم ها باشند و کمک کنند استارت‌آپ ها در پلاتفرمي که بانک ها ارائه مي‌دهند فعاليت کنند، گفت: توان استارتاپي و نوآوري بازار بالاست و تصوري که براي آينده داريم اين است که در حوزه‌هاي مختلف، سازمان هاي اصلي با مردم تعامل کرده و يک نظام چند ذينفعي را ايجاد کنند تا ضمن بزرگ کردن اقتصاد و ارائه خدمات بهتر به مردم از آسيب‌هاي اين حوزه، دور باشيم.

  در ادامه رضا جواهري مدير مرکز مديريت راهبردي افتا با تاکيد بر اينکه در صنعت بانکي بايد نگاه ملي داشته باشيم، گفت: سال گذشته شوراي عالي فضاي مجازي مصوبه‌اي داشت و يکي از مهم ترين نظام هايي را که مصوب کرد بحث نظام ملي پيشگيري و مقابله بود، به دنبال اين برنامه، طرح امن سازي را که در سال 1392 ابلاغ کرده بوديم بازنگري کرده و در اين بازنگري، طرح جديدي ارائه کرديم که يکي از بخش هاي مهم اين طرح مربوط به تداوم کسب و کار است.
  سيد ابوطالب نجفي، مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک در همايش «مديريت تداوم کسب‌وکار در صنعت بانکي» ضمن بيان اينکه در اين رابطه، برنامه‌ريزي براي شناسايي تهديدهايي که سرويس ها، سازمان ها و صنعت بانکي با آن مواجه هستند از اهميت بالايي برخوردار است؛ مهم‌ترين چالش هاي صنعت بانکي را مهاجرت نيروهاي نخبه دانست و حفظ آنها را براي تداوم اين کسب و کار ضروري عنوان کرد.

  وي متذکر شد: در اغلب تهديدهاي سايبري صنعت بانکي نشانه مي‌رود که براي مقابله با آن ضروري است بانک‎ها برنامه‌ريزي کنند.

  نجفي يکي ديگر از مهم‌ترين تهديدات در صنعت بانکي را سامانه‌ها دانست و اظهار داشت: سابقه برخي از اين سامانه ها در دنيا به ۴٠ سال پيش و در ايران به ٣٠ سال پيش باز مي‌گردد. در آن زمان اينترنت و دستگاه‌هاي خودپرداز يا فناوري‌هاي جديد وجود نداشت، ‌اکنون سرويس‌ها و کانال‌هاي جديد به همان معماري‌هاي قديمي اضافه مي‌شود که پيچيده تر شدن ساختار سامانه ها را در پي دارد و اين خود در صورت عدم چاره انديشي مي‌تواند يک تهديد به شمار آيد.

  مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک در بخشي از سخنان خود به تحقيقاتي که در سال‌هاي 2014 و 2015 در 11 کشور اروپايي براي بررسي قطعي سرويس‌هاي فناوري اطلاعات صورت گرفت اشاره کرد و گفت: حدود 1800 شرکت در اين تحقيق مورد بررسي قرار گرفتند که در پي قطعي يک ميليون ساعتي، خسارت 20ميليارد دلاري براي اختلال سرويس‌هاي اين شرکت ها برآورد شد. گارتنر هزينه اين قطعي ها را پنج هزار و 600 دلار در دقيقه اعلام کرد.

  مهندس نجفي در اين بخش بر ضرورت انجام چنين تحقيقاتي در داخل کشور تاکيد نمود.
  گفتني است؛ در اين رويداد تني چند از اعضاي سازمان BCI در خصوص چگونگي پياده‌سازي سيستم مديريت تداوم کسب و کار در صنعت بانکي در حضور مديران فناوري اطلاعات بانک مرکزي و ساير بانک‌ها، مديران سازمان‌هاي ارائه دهنده سرويس هاي زيرساختي (مديران مخابرات و اداره برق)، مديران سازمان هاي نظارتي مانند سازمان افتا، مرکز ملي فضاي مجازي کشور، سازمان پدافند غير عامل و مديران شرکت خدمات انفورماتيک به سخنراني پرداختند.

  1397/10/26