امضاء تفاهم نامه همكاري شركت هاي پرداخت يار با شاپرك

   

  در تاريخ 11 شهريور ماه 1397 طي مراسمي امضاي تفاهم‌نامه شرکت‌هاي پرداخت‌ياري برگزار شد تا از اين پس اين شرکت‌ها فعاليت خود را به صورت رسمي ادامه دهند.

  به گزارش روابط‌عمومي شرکت شاپرک، شرکت‌هاي پرداخت‌يار، شرکت‌هايي هستند که در کنار بانک‌مرکزي، شاپرک، بانک‌ها و شرکت‌هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت، دسترسي مردم را به خدمات پرداخت الکترونيک در حوزه پرداخت‌هاي اينترنتي تسهيل و تسريع مي‌کنند. اين شرکت‌ها با انعطاف‌پذيري بالا و سرمايه‌گذاري فعالان بخش خصوصي، نمونه‌اي از نقش‌آفريني فين‌تک‌ها در حوزه پولي و مالي کشور قلمداد مي‌شوند که آغاز فعاليت رسمي آنها محصول تفاهم نهادهاي حاکميتي با بخش خصوصي در کشور است.

  محسن قادري، مديرعامل شرکت شاپرک در اين مراسم گفت: "تعداد و مبلغ تراکنش‌هاي الکترونيک در حوزه پرداخت طي سال‌هاي اخير دائما افزايش يافته است و پيش‌بيني‌هاي ما نيز نشان‌مي‌دهد اين روند افزايشي همچنان ادامه خواهد يافت. اين افزايش مستمر، پرداختن نهادهاي ناظر را به دو مقوله مهم بيش از پيش ضروري و حساس کرده‌است؛ "تسهيل دائم محيط کسب‌وکار" از يک سو و "تدقيق نظارت" از سو ديگر".

  محسن قادري افزود: اين دو مهم به اعتبار درکي که بانک‌مرکزي و در راستاي آن شاپرک به عنوان نهاد ناظر بر حوزه پرداخت الکترونيک کشور از مدت‌ها پيش داشتند، به صورت ويژه در دستور کار قرار داشته و دارد. نشانه اين توجه و پيگيري نيز تهيه، تدوين و اجراي گام‌به‌گام مستنداتي است که در زيرحوزه‌هاي مختلف پرداخت الکترونيک به دنبال تسهيل و تسريع ارائه خدمات به جامعه و در عين حال افزايش سلامت و امنيت عمليات پرداخت الکترونيک است.

  وي افزود: باور ما اين بوده و هست که کسب‌وکار در هيچ حوزه‌اي متوقف و ايستا نمي‌ماند و ذات نوآور انسان‌ها دائما در حال خلق شيوه‌ها و ابزارهاي جديدي براي ارائه خدمت جديد و کسب درآمد است. بر همين اساس اين توقع که نوآوري‌ها و کسب‌وکارهاي جديد در انتظار قوانين و مقررات بمانند، از اساس توقع و خواسته‌اي است ناشدني و نادرست. اين قانونگزارها و تدوين کنندگان مقررات هستند که بايد با سرعت و در عين دقت، ضمن حفظ اصول کسب‌وکار، چارچوب‌هاي لازم را براي صيانت از حقوق تمامي ذينفعان ترسيم و بر عمل در همان خطوط نظارت کنند.

  قادري با بيان اينکه يکي از برنامه‌هايي که در همين راستا از مدت‌ها قبل از سوي دوستان در بانک‌مرکزي و همکاران شاپرک به صورت جدي دنبال مي‌شد، تدوين و اجراي چارچوب فعاليت بازيگران جديدي در حوزه پرداخت الکترونيک بود که به پرداخت‌يار موسوم شده‌اند، گفت: تدوين چارچوب‌هاي لازم براي فعاليت پرداخت‌يارها اگرچه مسير پر پيچ‌وخم و گاه نفس‌گيري را پشت‌سر گذاشته‌است اما بسيار خرسندم که آنچه امروز در قالب تفاهم‌نامه و نه مجوز فعاليت پرداخت‌ياري ميان شرکت‌هايي که صلاحيت فني و قانوني آن‌ها براي انجام اين عمليات احراز شده و شرکت شاپرک امضا مي‌شود، محصول هم‌فکري تمام نهادهاي مرتبط اعم از بانک‌مرکزي، دادستاني کل کشور، پليس فتا، شاپرک و خصوصا بخش‌خصوصي سرمايه‌گذار و فعال در اين حوزه است.

  گفتني است در اين مراسم 6 شرکت از شرکت‌هاي پرداخت‌يار که تاکنون مراحل آزمايش‌هاي فني و... را با موفقيت طي کرده‌بودند، تفاهم‌نامه خود را با شاپرک امضا کردند و از اين پس به صورت رسمي به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

  اسامي شرکت‌هاي پرداخت‌يار که صبح امروز تفاهم‌نامه خود را با شاپرک امضا کردند به اين شرح است:

  • جهان ارتباطات نکا
  • انديشه هوشمند رايان پارسي
  • توسعه فناوري و تجارت الکترونيک کارن
  • همراه پرداز زرين
  • هدايت هوشمند قرن
  • فناوري همراه همتا پردازش

  1397/06/13