ضرورت تلاش براي ايجاد پلتفرم مشترک در شبکه بانکي

  مهندس سيد ابوطالب نجفي مدير عامل شرکت خدمات انفورماتيک در همايش فناوري زنجيره بلوک، رمز ارز و کاربردهاي آن در بانکداري که به همت شرکت خدمات انفورماتيک برگزار شد با اشاره به کاربردهاي بلاک چين گفت: بحث بررسي فناوري در دهه آينده، مزايا و کاربردهاي بلاک چين، چگونگي پياده سازي و تدوين مقررات در اين بخش از جمله موضوعات مورد بحث در اين بخش است.

  وي تصريح کرد: با ورود فناوري در دو دهه قبل بسياري از فرآيندها تغيير يافته و موضوعاتي مانند بيگ ديتا و پردازش ابري مطرح و در نسل بعدي فناوري، بلاک چين به وجود آورنده تمام تغييرات است.

  نجفي گفت: بلاک چين در همه صنايع کاربرد دارد؛ تا سال 2027 حدود 10 درصد توليد ناخالص داخلي دنيا بر روي پلتفرم بلاکچين خواهد بود و در سال 2025 نيز يکي از دولت ها از بلاک چين ماليات مي گيرد که چه خوب است کشور ما اين ماليات را دريافت کند.

  وي با اشاره به اينکه با آمدن اينترنت توليد ثروت محقق شد اما اين سوال مطرح مي شود آيا ظهور اينترنت تقسيم عادلانه ثروت و عدالت اجتماعي را به همراه داشت؟

  وي در بخشي از سخنان خود گفت: 70درصد مردم داراي ملک و دارايي هستند و مالکيت ها در يک برگ بوده و در سامانه متمرکز دولتي ثبت است، اگر همه اين کارها در بلاک چين صورت گيرد به هيچ وجه قابل ابطال نخواهد بود.

  نجفي با بيان اينکه ارزش داده ها بيش از ساير دارايي ها است ادامه داد: از بلاک چين در همه حوزه ها مي توان استفاده کرد و در واقع بلاک چين، يک فناوري فونداسيوني است ليکن سرويس هاي روي آن Disruptive خواهند بود.

  مدير عامل شرکت خدمات انفورماتيک با تاکيد بر اينکه عواملي مثل ضريب نفوذ بالاي کارت بانکي در کشور، امکان انتقال وجه آني بين بانکي با کارمزد بسيار ناچيز، دشواري انتقال پول برون مرزي با توجه به تحريم ها و روند کاهشي ارزش پول ملي از فاکتورهايي است که در اين زمينه عدم انگيزه به همراه دارد، در مقابل کاهش هزينه هاي پرداخت خرد بين المللي و يا امکان ايجاد زيرساخت انتقال پول با کشورهاي متحد، منطبق بر فناوري زنجيره بلوک از عواملي است که موجب ايجاد انگيزه در بکارگيري رمز ارزها در کشور مي شود.

  نجفي در بخشي از سخنان خود با اشاره به حوزه هاي فعاليت رمز ارز گفت: بخش اول، رمز ارز ملي است که فقط توسط بانک مرکزي ايجاد مي شود. بخش دوم، رمز ارزهاي خصوصي(ICO ها )است که توسط نهادهاي خاص و بخش خصوصي منتشر مي شود که با پشتوانه يا بدون پشتوانه دارايي هستند و بخش سوم رمز ارزهاي رايج و جهان روا است که مورد پذيرش بين المللي مثل بيت کوين و مورد استفاده افراد يا کنسرسيوم ها است و در اين زمينه فقط در مورد رمز ارزهاي خصوصي جاي نگراني وجود دارد.

  وي همچنين در مورد اقدامات ISC در حوزه رمز ارز ملي اظهار کرد: رمز ارز ملي پشتوانه ريال دارد و منتشر کننده آن بانک مرکزي است؛ محدوديت و ماينينگ نيز ندارد و شبکه زيرساختي آن بلاک چين خصوصي است.

  نجفي همچنين در مورد اقدامات شرکت خدمات انفورماتيک در حوزه بلاک چين نيز توضيح داد: مي خواهيم با کمک شبکه بانکي، بخش خصوصي و تمامي ذينفعان پلتفرم بلاک چين را براي شبکه بانکي ايجاد کنيم؛ اگر قرار باشد هر شرکت يا بانکي يک پلتفرم ايجاد کند يکپارچگي اين سرويس ها زمان بر و هزينه زا است بنابراين بايد در اين رابطه هماهنگي داشته و به يکديگر کمک کنيم؛ در اين زمينه سرويسي که در حال حاضر روي آن کار مي کنيم توسعه راهکار ثبت و تاييد هويت بر بستر بلاک چين با عنوان (KYC) است.

  وي درباره رويکرد شرکت خدمات انفورماتيک گفت: ما آماده همکاري براي مديريت تعدد پلتفرم ها جهت جلوگيري از اتلاف هزينه و زمان هستيم، به همين منظور دانش و اطلاعات را در اين زمينه به اشتراک گذاشته و تلاش مي کنيم پلتفرم مشترکي در شبکه بانکي ايجاد کنيم.

  در اين همايش يک روزه علاوه بر سخنراني هاي ارائه شده توسط کارشناسان و مديران ارشد حوزه بانکي کشور، پنل تخصصي با موضوع فرصت ها و تهديدهاي فناوري زنجيره بلوک در صنعت بانکداري و رويکردهاي کشور در حوزه قانونگذاري رمز ارزها با حضور برخي مديران تصميم ساز و صاحبنظران اين حوزه برگزار شد.

  1397/06/05