امنيت بانکداري الکترونيک مرهون تلاش گروه ملي انفورماتيک

   

  رييس کل بانک مرکزي امنيت در حوزه بانکداري الکترونيک را مرهون تلاش مجموعه هايي همچون گروه ملي انفورماتيک دانست و گفت: اقدامات انجام شده در حوزه بانکداري الکترونيک و اقبال و اعتماد مردم به آن موجب افزايش امنيت در نظام پولي، بانکي و کشور است و در حال حاضر اطمينان مطلوبي به اين نوع فعاليت و ارايه خدمت در کشور وجود دارد.

  رييس کل بانک مرکزي در ديدار با مديران گروه ملي انفورماتيک ضمن قدرداني از فعاليت هاي اين مجموعه گفت: هنگامي که يک مجموعه روان و راحت و بدون کم و کاست فعاليت مي‌کند؛ بدين معناست که آن سيستم از نظم مطلوبي برخوردار است و با صلابت وظيفه و ماموريت خود را به انجام و سرانجام مي رساند.


  سيف پايبندي به استانداردهاي بين المللي و رعايت قواعد پذيرفته شده در اين صنعت را از مهم ترين معيارها براي پيشرفت بانکداري الکترونيک کشور خواند و اظهار کرد: همگامي با فناوري هاي روز دنيا و رعايت الزامات و استانداردهاي آن از مهم‌ترين مسائلي است که بايد به آنها توجه کرد. به عنوان مثال در بسياري از کشورها براي افزايش ضريب امنيت، محدوديت هايي بر روي عمليات تسويه حساب هاي بانکداري الکترونيک اعمال مي شود. از اين رو اقدام اخير بانک مرکزي که به منظور افزايش ضريب ايمني و امنيت درخصوص تسويه حساب سامانه هاي ساتنا و پايا انجام شد؛ هرچند در ابتدا با واکنش برخي اقشار جامعه روبه رو شد، اما با گذشت زمان و دريافت چرايي اين اقدام مورد پذيرش قرار گرفت. تصميمات و انجام اصلاحاتي از اين دست تنها با نگاه فني انجام نمي شود بلکه با نگاهي اصولي، اثر قابل ملاحظه آن در طولاني مدت بر روي نظم و انضباط در بازار پولي کشور در نظر گرفته مي شود.


  رييس کل بانک مرکزي اقدامات انجام شده در حوزه بانکداري الکترونيک را موجب افزايش ارايه خدمت به مردم در مبادلات روزمره ايشان و امنيت در نظام بانکي و تمام کشور خواند و گفت: انجام مناسب و مطلوب عمليات بانکداري الکترونيک موجب اطمينان بخشي به مردم و نشانه امنيت اين حوزه در کشور است و قطعاً اين مهم مرهون فعاليت مجموعه هايي همچون گروه ملي انفورماتيک است.

  وي نيروي انساني را سرمايه اصلي گروه ملي انفورماتيک خواند و گفت: نيروي انساني مجرب، سرمايه اي است که بايد در حفظ و به کارگيري تجربيات ارزشمند آنها کوشيد. به ويژه اينکه مجموعه‌هايي همچون گروه ملي انفورماتيک که کار آنها ارايه خدمات مهم و تاثيرگذار به عموم مردم است؛ بايد ارتقاي انگيزه نيروهاي انساني ماهر خود را دنبال کرده و در جلب و جذب نيروهاي کارآمد و نخبه تلاش کنند.

  رييس شوراي پول و اعتبار فعاليت گروهي، منسجم، همسو و روبه جلو را از خصيصه­ هاي يک مجموعه پيشرو دانست و گفت: فعاليت گروهي موفق در هر نظامي هم افزايي و پيشرفت روزافزون را سبب شده و و بر کيفيت انجام امور اثر اصلي و اساسي دارد.

  رييس کل بانک مرکزي با اشاره به اهميت امر اطلاع رساني و آگاهي بخشي به عموم در حوزه بانکداري الکترونيک افزود: اطلاع رساني و آگاهي بخشي به آحاد جامعه امري ارزشمند و راهکاري موثر براي پيشگيري از خطرات احتمالي است، لذا اقتضا دارد با تهيه پيام هاي هشدارآميز در زمينه بانکداري الکترونيک و پخش آن از رسانه هاي ارتباط جمعي، افزايش سطح آگاهي مردم در برخورد با خطرات و مشکلات احتمالي در حوزه بانکداري الکترونيک را افزايش داد.


  همچنين در اين جلسه ناصر حکيمي، معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي ضمن تشکر از فعاليت هاي دلگرم کننده گروه ملي انفورماتيک، در خصوص وضعيت سامانه هاي پرداخت عنوان کرد: روز گذشته و تنها در يک روز، ۸۳ ميليون درخواست از سوي مشتريان به سامانه شاپرک و ۶۵ ميليون درخواست به شبکه شتاب ارسال شده است. در مجموع حدود ۳۰۰ ميليون تراکنش پردازش شده است، که اينها همه نشان از خدمات گسترده در حال ارايه به مردم و مطلوبيت و قوت سامانه ها دارد.

   

  طي اين جلسه ابوطالب نجفي، مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک، محسن قادري مديرعامل شاپرک و علي اکبر کاظمي نيا شرکت مديريت امن الکترونيکي کاشف، گزارشي از عملکرد و فعاليت هاي انجام شده طي سال ۱۳۹۶ و نيز پروژه هاي در دست اقدام و آتي مربوط به حوزه هاي خود در سال ۹۷ و پس از آن را ارايه کردند.

   

  درپايان اين جلسه رييس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي طي سخناني از نقش موثر و تلاش انجام شده توسط دبير کل بانک طي مدت بيش از پنج سال سرپرستي حوزه فناوري هاي نوين بانک مرکزي قدرداني کرده و لوح تهيه شده به همين منظور که به امضاي مديران گروه ملي انفورماتيک رسيده بود را به وي اهدا کرد.

  1396/12/28