نمايشگاه نوانديشان فناوري‌هاي مالي

  شرکت خدمات انفورماتيک با همکاري پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي ج.ا.ا به عنوان تنها حامي اولين دوره از نمايشگاه «نوانديشان فناوري‌هاي مالي» همزمان با هفتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت، امکاني را فراهم آورده تا ايده‌پردازان صنعت بانکي از فرصت معرفي خود در حضور حداقل ۵۰۰۰ بازديدکننده مدير و کارشناس صنعت بانکي طي تاريخ‌هاي ۲ و ۳ بهمن‌ماه در مرکز همايش‌هاي برج ميلاد برخوردار شوند.

  دکتر فرهاد فائز، معاون بازاريابي و فروش شرکت خدمات انفورماتيک طي مصاحبه‌اي به تشريح جزئيات اين رويداد پرداخت.

  سوال: اهداف شرکت خدمات انفورماتيک از برگزاري نمايشگاه «نوانديشان فناوري‌هاي مالي» چيست؟

  جواب: طي بهمن‌ماه سال جاري؛ شاهد برگزاري هفتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت خواهيم بود که با همت پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي و شرکت ملي انفورماتيک ساختار و تداوم يافته است. اين رويداد با توجه توأمان بر غناي محتواي علمي و کيفيت بخش نمايشگاهي توانسته است به عنوان اصلي‌ترين رخداد سالانه کشور در صنعت بانکي از جايگاه مطلوبي برخوردار گردد.

  پيرو مذاکرات بعمل‌آمده با دست‌اندرکاران برگزاري همايش و نظر به برهه حساس کنوني صنعت بانکداري الکترونيک که به‌واسطه حضور فين‌تک‌ها و ساير بازيگران جديد رقم خورده است؛ توافقي حاصل شد تا شرکت خدمات انفورماتيک ضمن دعوت از استارت‌آپ‌هاي حوزه مالي؛ حامي اولين دوره از نمايشگاه «نوانديشان فناوري‌هاي مالي» باشد. اين نمايشگاه همزمان با هفتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت و در بخش نمايشگاهي برپا خواهد شد. هدف اصلي از برگزاري اين نمايشگاه نيز ايجاد فضاي تعاملي تنگاتنگ فيمابين بانک‌ها و استارت‌آپ‌هاي مالي است.

  سوال: چه فرصت‌هايي پيش روي استارت‌آپ‌هاي حاضر در نمايشگاه و برندگان نهايي خواهد بود؟

  جواب: پس از انتشار فراخوان در خصوص مشارکت استارت‌آپ‌ها؛ تيم‌ها در قالب سه گروه «صاحبان ايده»، «دارندگان طرح کسب‌وکار و MVP» يا «طرح‌هاي تجاري‌سازي‌شده در قالب شرکتهاي نوپا» اقدام به ثبت‌نام در تارنماي رويداد و آپلود نمودن محصولات و مستندات خواهند کرد. در ادامه و پس از ارزيابي اوليه، از تيم‌هاي برتر دعوت مي‌گردد تا طي حضور در محل شرکت خدمات انفورماتيک از طرح‌هاي خود دفاع نموده و در خاتمه حدوداً از ۳۰ تيم (ده تيم در هر گروه) براي حضور در بخش نمايشگاهي دعوت خواهد شد. در اين ارتباط تيم‌هاي حاضر در نمايشگاه اين فرصت را خواهند يافت که ضمن حضور رايگان در فضاي نمايشگاهي تخصيص‌يافته در بزرگترين رويداد سالانه صنعت بانکداري و پرداخت کشور؛ از امکان ارائه ايده، طرح و محصولات خود به بيش از ۵۰۰۰ بازديدکننده فعال در صنعت بانکداري و پرداخت بهره‌مند گردند. همچنين نمايشگاه مزبور فرصتي مغتنم براي سرمايه‌گذاران حوزه‌هاي بانکي و مالي خواهد بود تا بتوانند نسبت به جذب تيم‌ها و محصولات مورد علاقه خود اقدام نمايند.

  سوال: لطفا به برنامه‌هاي شرکت خدمات انفورماتيک که در حمايت از استارت‌آپ‌ها صورت گرفته است، اشاره فرمائيد.

  جواب: شرکت خدمات انفورماتيک با برگزاري دو دوره از سلسله رويدادهاي «اين‌بانک» که شاکله‌اي نظير ساير ماراتون‌هاي رايج در حوزه ايده‌پردازي دارد تلاش داشته تا ضمن گستراندن چتر حمايتي خود بر روي موج جديد استارت‌آپ‌هاي بانکي و مالي؛ از پتانسيل‌هاي موجود در اين بخش استفاده نمايد. طي اولين دوره «اين‌بانک» با توجه به گستره ايده‌هاي واصله، طيف وسيع‌تري از ايده‌ها مورد ارزيابي قرار گرفت. لکن طي دومين دوره با نگاه تخصصي بر محصولات مرتبط با صنعت بانکداري و پرداخت، API هاي مورد نياز در اختيار تيم‌هاي توسعه قرار داده شد و ارزيابي محصولات بر اساس شاخصه‌هاي فني انجام پذيرفت. در اولين دوره از رويداد «نوانديشان فناوري‌هاي مالي» نيز در نظر داريم تا ضمن ايجاد بستر حمايتي براي تيم‌هاي استارت‌آپي که قاطبه اعضاي آن متشکل از جوانان و دانشجويان هستند بتوانيم با ارزيابي شاخصه‌هايي همچون مزيت رقابتي طرح، ميزان نوآوري، تطابق با نياز بازار، توجه به چالش‌هاي امنيتي، تطابق با قوانين رگولاتوري حوزه عملکرد و پتانسيل درآمدزايي، در خصوص انتخاب طرح‌ها و محصولات برتر اهتمام ورزيم.

  در کنار برگزاري اين قبيل رخدادها؛ شرکت خدمات انفورماتيک طي فرايندي مستمر؛ با تعريف دپارتماني با مأموريت سازماني بررسي، حمايت و سرمايه‌گذاري بر روي ايده‌هاي درون و برون سازماني مساعي خود را براي تجاري‌سازي محصولات کارامد و به خدمت گرفتن آن در سبد محصولات به کار بسته است.

  سوال: پيش‌نيازهاي حمايت از استارت‌آپ‌ها توسط شرکت‌هاي بزرگ چيست؟

  جواب: استارت‌آپ‌ها از روزهاي اوليه شکل‌گيري‌شان تا رسيدن به اهداف و برنامه‌هايشان در کوتاه مدت؛ همچنين تبديل شدن به شرکت‌هاي بزرگ و تعيين‌کننده در بلند مدت، به فضاي فيزيکي و فکري نياز دارند.

  تلاش‌هاي مختلفي از سال‌هاي گذشته تا به امروز در قالب‌هاي دولتي مانند مراکز دانشگاهي، پارک‌هاي علم و فناوري و ... از سوي دولت انجام شده است و نتايج خوبي را در بر داشته است. اما به دلايل گوناگون از جمله ساختار اداري پيچيده و ممانعت‌هاي قانوني موجود در شراکت بخش دولتي با کسب‌وکارهاي نوپايي که به بخش خصوصي وارد خواهند شد؛ اين مراکز، اگرچه هزينه‌هاي بالايي صرف کرده اند اما آنگونه که بايد، موفق نبوده اند.

  در اين مقطع، بخش خصوصي بايد به فکر کمک به رشد خود باشد و کسب‌وکارهاي نوپا را حمايت کند. به اين ترتيب، ساختار جديدي شکل مي‌گيرد که در آن کسب‌وکارهاي نوپا، وارد شراکت با بخش خصوصي مي‌شوند.

  به اين اميد که چابکتر، هوشمندانه‌تر و با شتاب بيشتر مسير رشد خود را طي کنند. در اين مسير شرکت‌هاي بزرگ بايد انرژي، پشتکار زياد و عزم جدي براي اجرايي‌کردن ايده‌هاي نوآورانه داشته باشند.

  امکان آموزش و پرورش استارت‌آپ‌ها، مشارکت در فرايند فشرده‌ي توسعه کسب‌وکار ايشان، دارا بودن يک سيلابس آموزشي کسب‌وکار محور، ارائه‌ي مربي‌گري و يا منتورينگ و راهنمايي و مشاوره، در اختيار گذاشتن فضاي کاري مشترک، ارائه مشاوره در بهبود مدل تجاري و در اختيار گذاشتن شبکه سرمايه‌گذاران و (سرمايه‌گذاري اوليه در صورت امکان) ازجمله پيش‌نيازهايي است که شرکت‌هاي بزرگ براي حمايت از استارت‌آپ‌ها لازم است در خود ايجاد نمايد.

  1396/10/17