گردهمايي معاونت فناوري‌هاي نوين و گروه ملي

   

  دومين گردهمايي معاونت فناوري‌هاي نوين بانك مركزي و شركت‌هاي گروه ملي انفورماتيك با عنوان "هم‌افزايي در مسير تحول نظام بانكي كشور، مبتني بر فناوري هاي نوين" با حضور مديران بانك مركزي و شركت‌هاي گروه ملي در روزهاي 13 و 14 ارديبهشت‌ماه در محل مجتمع آموزشي ـ رفاهي بانک مرکزي واقع در نوشهر برگزار شد.

  دكتر علي كرمانشاه ـ معاون فناوري‌هاي نوين بانك مركزي ـ در اين گردهمايي با تبيين ديدگاه‌ها و سياست‌هاي كلان بانك مركزي در حوزه فناوري‌هاي نوين پرداخت اظهار كرد: براي اينكه جهت‌گيري‌هاي اصلي آينده را ترسيم كنيم ابتدا بايد به حركت خود در دو دهه گذشته و چالش‌هاي آن بنگريم و سپس ضمن رصد تحولات بين‌المللي، تحليلي بر فضاي نظام بانكي كشور داشته باشيم.

  وي افزود: روندهاي جهاني باعث شده‌اند كه بازيگران ساير بخش‌ها همچون مخابرات و شبكه‌هاي اجتماعي وارد عرصه بانكداري شده و نظام بانكي را مجاب كنند، ضمن اجازه حضور آنها در فعاليت‌هاي بانكي به باز تعريف استراتژي‌هاي خود اقدام كنند.

  كرمانشاه يكي از تحولات و انتظارات مهم ديگر در حوزه بانكي را نقش آفريني نوين براي بانك‌ مركزي ذكر كرد و گفت: شرايط حاكم در كشور مانند ديگر كشورهاي در حال توسعه باعث شده است كه انتظار از بانك مركزي براي كمك به رشد و توسعه اقتصادي كشور در اولويت قرار بگيرد.

  به گفته وي انتظارات از بانك مركزي براي مشاركت بيشتر در توسعه و رونق اقتصادي فشار مضاعفي را به بانك مركزي تحميل كرده است كه نيازمند برخوردي فعال و حرفه‌اي با اين انتظارات و بهبود برخي رويكردهاي جاري هستيم.

  وي با تاكيد بر اينكه در چنين فضايي نيازمند ارزيابي مسيرها و بازنگري در ساختارها هستيم،‌ تصريح كرد: خوشبختانه ظرفيت‌ها و سامانه‌هايي كه تاكنون شكل گرفته‌اند در بخش پرداخت و سامانه‌هاي عملياتي در كشور بي نظيرند. همچنين زيرساخت‌ها و پتانسيل‌هاي مناسبي در اين حوزه به ويژه در شركت‌هاي زيرمجموعه وجود دارد اما نياز است كه با هم‌افزايي بيشتر در گروه ملي خالق ايده‌هاي نو و راهبردهاي استراتژيك جديدي باشيم.

  معاون فناوري‌هاي نوين بانك مركزي پتانسيل موجود در شركت‌هاي گروه ملي انفورماتيك را يكي از نقاط قوت آن دانست و افزود: با وجود اينكه شركت‌هاي گروه ملي طي حدود دو دهه ظرفيت‌هاي مناسبي ايجاد كرده و در بخش‌هاي عملياتي عملكرد قابل قبولي داشته‌اند اما با توجه به نقش‌هاي جديد در عرصه بانكداري نوين نيازمند توسعه و بهبود مستمر در اين حوزه هستيم.

  ناصر حكيمي ـ مديركل فناوري اطلاعات بانك مركزي ـ نيز با برشمردن چالش‌هاي كنوني در نظام بانكي اظهار كرد: در حال حاضر در نظام بانكي داده‌هاي فراوان توليد مي‌شود، اما اين داده‌ها به دارايي مولد تبديل نمي‌شوند و امكان استفاده و بهره‌برداري از آنها در تصميم‌سازي‌ها ميسّر نيست، لذا ضرورت طراحي و استقرار سامانه‌هاي تحليلي براي استفاده موثر از داده‌ها به منظور بهره‌برداري در فرايند تصميم‌گيري احساس مي‌شود.

  وي با تاكيد بر اجراي برنامه تحول در بانك مركزي افزود: در حال حاضر ما با چهار چالش مواجهيم؛ اطلاعاتي، نظارتي، سياستي و چالش‌هاي مربوط به الگوي کسب و کار كه براي هر يك، راهكارها و برنامه‌هايي پيشنهاد شده است و انتظار مي‌رود شركت‌هاي گروه ملي بتوانند در جهت تحقق آنها گام بردارند.

  داود محمدبيگي ـ مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي ـ از ديگر سخنرانان اين گردهمايي به بيان محدوديت‌ها و امکانات بانک مرکزي پرداخت و اظهار كرد: هر چند بانك مركزي با برخي محدوديت‌ها در قراردادها و يا تامين منابع مواجه است اما با تجربه فني و اجرايي چندين ساله داراي بزرگترين مجموعه فناوري اطلاعات کشور بوده و از وجود شرکت‌هاي زيرمجموعه توانمندي سود مي‌برد.

  وي در ادامه امکانات حوزه فناوري نوين بانک مرکزي را مورد توجه قرار داد و گفت: خوشبختانه ما اكنون در اين حوزه از مزايايي چون نيروي انساني خبره و آشنا، چابکي در ارائه راه‌حل‌ها و انعطاف پذيري بالا در سفارشي‌سازي پروژه‌ها برخورداريم. از سويي ديگر شرکت‌ها هم داراي قابليت‌هاي ويژه‌اي هستند كه مي‌توان به نيروي انساني فني با کيفيت، تجربه راهبري و عملياتي بي‌نظير در کشور و امکانات مالي فراوان اشاره كرد.

  مسعود همايونفر ـ مديرعامل شركت ملي انفورماتيك ـ در ادامه ضمن بيان اينكه اين گردهمايي با هدف تبادل ديدگاه‌ها و اطلاع از سياست‌ها، برنامه‌ها و عملكرد شركت‌هاي گروه ملي برگزار شده است، اظهار كرد: انتظار داريم كه هم‌گام با هم افزايي در بين شركت‌ها با بازطراحي رويكردها و خلق ايده‌هاي نو، گام‌هاي جديدي در مسير نقش آفريني‌ در حوزه فناوري‌هاي نوين بانكي برداريم.

  وي با تبيين برنامه استراتژيك شركت ملي انفورماتيك اظهار كرد: گروه ملي براي نقش آفريني بيشتر در عرصه نظام بانكي كشور نيازمند رويكردهاي جديد و ترسيم بازارها و ابزارهاي نوين است كه تلاش شده در بازنگري استراتژي‌هاي شركت ملي مورد توجه قرار گيرند.

  مديرعامل شركت ملي انفورماتيك با بيان اينكه برنامه‌هاي كليدي اين شركت در چهار بخش هم‌افزايي، توسعه سازماني، نوآوري و توسعه و توسعه مشاركت‌ها تقسيم‌بندي شده‌اند، از تشكيل كميته‌هاي هماهنگي در گروه ملي خبر داد و خاطر نشان كرد: هدف از تشكيل كميته‌هاي هماهنگي ايجاد سيستمي نظامند براي تعامل و بهره‌‌برداري از خرد جمعي مديران و كارشناسان گروه ملي انفورماتيك به منظور ارتقاء و بهبود كيفي فعاليت‌هاي اين گروه است.

  سيد ابوطالب نجفي ـ مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک ـ نيز ضمن ارائه گزارشي از عملکرد سال 95 اين شرکت،‌ اهم اقدامات انجام شده را در پنج حوزه حاکميتي، درخواست مشتري، تکميل سبد محصولات، توسعه زيرساخت و امنيت و حوزه مالي و تعالي سازماني بيان كرد.

  وي در ادامه از برنامه‌ريزي لازم براي تغييرات سامانه شتاب و کسب آمادگي به منظور اتصال به شبکه‌هاي بين‌المللي پرداخت خبر داد و با بررسي برنامه‌هاي اين شركت در سال جاري اظهار كرد: اجراي توانمند مأموريت‌هاي ملي ـ حاکميتي، پيشرو بودن در صنعت با نوآوري در خلق زيرساخت‌هاي ملي امن و سرويس‌هاي پايدار، ارتقاي تعالي سازماني و استمرار در رشد سودآوري چهار هدف استراتژيك شركت خدمات انفورماتيك است.

  وي تعداد پروژه‌هاي اين شركت‌ را در سال جاري 91 مورد عنوان كرد و اتصال شتاب (ايران) به مير (روسيه)، پياده‌سازي استاندارد EMV در سامانه‌هاي کارتي تحت پوشش شرکت و تهيه طرح کلان و استقرار سامانه مديريت تقلب در سرويس‌ها را از جمله مهمترين برنامه‌ها در حوزه حاكميتي عنوان كرد.

  محسن قادري ـ مديرعامل شبکه الکترونيکي پرداخت کارت (شاپرک) ـ در ادامه با بيان اهداف و استراتژي‌هاي اين شركت اظهار كرد: از اهداف شاپرك مي‌توان به اعمال مديريت و نظارت هوشمند بر شبکه پرداخت الکترونيک، استانداردسازي، ايمن‌سازي، ارتقاء کيفيت خدمات و افزايش اعتماد عمومي و توسعه بستر خدمات نوين پرداخت الکترونيک اشاره كرد.

  وي با بيان اينكه برنامه‌ريزي لازم براي توسعه و بهبود توانمندي‌هاي سخت‌افزاري، نرم‌افزاري و سرمايه انساني انجام شده است از بازنگري سند برنامه استراتژيک شرکت خبر داد و گفت: در سال گذشته 31 پروژه در راستاي اهداف تعيين شده به اجرا درآمد كه مي‌توان به پروژه‌هاي سامانه جامع پذيرندگان، پالايش اطلاعات صنفي پذيرندگان و تدوين شاخص‌هاي كليدي عملكرد شبکه پرداخت کشور اشاره كرد.

  مديرعامل شبکه الکترونيکي پرداخت کارت يکي از وظايف مهم شاپرک را تدوين مستندات و الزامات شبکه پرداخت کشور دانست و تصريح كرد: در اين زمينه اقداماتي مهمي صورت گرفته است كه مي‌توان به ارائه اتصال شبکه پرداخت کشور به شبکه بين‌المللي، طرح امن سازي بستر USSD، طرح ورود به حوزه صادرکنندگي پرداخت و مدل‌هاي پيشنهادي پرداخت خرد اشاره كرد.

  سيدعلي هاشمي اقدم ـ‌ مديرعامل شركت كاشف ـ سخنران بعدي اين گردهمايي بود كه ضمن بررسي سياست‌هاي کلي و جهت‌گيري‌هاي کلان اين شركت اظهار كرد: مهمترين سياست‌ و جهت‌گيري‌ ما تبيين حاکميت و مديريت امنيت اطلاعات در نظام بانکي، نقش آفريني به عنوان پنجره تعاملي واحد و معرفي، تثبيت و ترويج رويكرد مديريت ريسك در فعاليت‌هاست. همچنين در مسير تحقق اهداف پيش بيني شده تلاش شده است ارتباط مناسبي با بخش‌هاي مختلف صنعت بانكي ايجاد كنيم.

  وي زيرساخت‌هاي تعاملي بلوغ يافته و دسترسي به دانش روز دنيا و توان بهره‌برداري از آنها را از جمله ظرفيت‌ها و قابيلت‌هاي كاشف دانست و خاطرنشان كرد: تجزيه و تحليل رخدادهاي امنيت اطلاعات و ارائه راهکارهاي مورد نياز در مواجهه با رخدادهاي امنيت اطلاعات از يك سو و نيز ايجاد ارتباطات و هماهنگي‌هاي لازم با نهادهاي برون بخشي مرتبط با امنيت اطلاعات از سويي ديگر در زمره خدمات و محصولاتي است كه اين شركت ارائه مي‌كند.

  ميرمسعود مجيد زنوزي ـ مديرعامل شركت فراديس البرز ـ‌ با اشاره به تدوين برنامه كسب و كار جديد اين شركت تصريح كرد: جايگاه فعلي ما در صنعت به لحاظ رتبه و سودآوري وضعيت مطلوبي است و با 132 دفتر عمليايتي در سراسر كشور قادر به ارائه خدمات مناسب و با كيفيتي به مشتريان خود هستيم.

  وي توسعه نرم‌افزار دستگاه‌هاي خودپرداز براي ارائه سرويس بدون کارت، توسعه نرم افزار کيوسک بانک‌ها براي پشتيباني از تراکنش‌هاي ارزش افزوده، توسعه نرم افزار مديريت کيوسک و طراحي و راه‌اندازي داشبورد جديد اطلاعاتي شاخص‌هاي عملياتي مبتني بر هوش تجاري را از جمله اقدامات سال گذشته اين شركت عنوان كرد.

  مديرعامل شركت فراديس البرز توسعه خودپرداز مشارکتي، توسعه بازار کيوسک، توسعه بازار VTM و کاهش بهاي تمام‌شده را از جمله برنامه‌هاي شركت در زمينه سرآمدي در خدمات عنوان كرد و گفت: در كنار برنامه‌هاي بهبود و توسعه مستمر سازمان و تقويت زيرساخت‌ها، در حوزه نوآوري در محصولات امسال پروژه صندوق فروشگاهي و توسعه پروژه فراپي را در دستور كار قرارداده‌ايم. به گفته وي يكي از پروژه‌هاي مهم اين شركت، کارت شهروندي در کاشان است كه به عنوان شهر بدون وجه نقد مي‌تواند راه حلي جامع در زمينه پرداخت خرد شهري ارائه كند.

  پرويز ناصري ـ مديرعامل شركت ره‌نما ـ در ادامه اين گردهمايي با اشاره به تحريم طولاني نظام بانکي کشور اظهار كرد: اين تحريم‌ها با وجود پيشرفت‌هاي به دست آمده باعث ايجاد شکاف بين نظام بانکي ايران و نظام بين المللي بانکداري شده است كه پر کردن اين شکاف مستلزم استفاده از خدمات مشاوره‌اي و مشاوران بين المللي است.

  وي با اشاره به برنامه تحول بانک مرکزي و اينكه برنامه‌ريزي و اجراي اغلب پروژه‌ها نيازمند خدمات مشاوره‌اي با کيفيت بالا و در تراز بين‌المللي است، تصريح كرد: برآورده‌سازي نيازهاي مشاوره‌اي مجموعه بانک مرکزي، گروه ملي انفورماتيک و صنعت بانکي در حوزه فاوا و بانكداري نوين در اولويت شركت ما قرار دارد.

  وي شركت ره‌نما را تكميل كننده خدمات گروه ملي انفورماتيك عنوان كرد و افزود: در اين مقطع تمرکز فعاليت‌هاي شرکت به پروژه نقشه راه تحول بانک مرکزي و كمك به اجراي آن از طريق ارائه خدمات مشاور‌ه‌اي، اجرايي و نظارتي است.

  سيدكاظم دهقان ـ مديرعامل شركت خدمات انفورماتيك نوين كيش ـ نيز ضمن ارائه گزارش عملكرد فعاليت‌ها و دستاوردهاي شركت اظهار كرد: اين شركت در سال گذشته پروژه‌هاي متعددي را به انجام رساند كه مي‌توان به پروژه انتقال حساب‌هاي دولتي (بهداد) و سامانه صدور يكپارچه الكترونيكي دسته چك(صياد) اشاره كرد.

  وي ايجاد خطوط كسب و كاري وابسته و غير وابسته به Core، حضور فعالتر در بازار بانكي و ايجاد مكانيزم‌هاي لازم براي ارائه سرويس‌هاي پشتيباني و عملياتي بانكي را از اهم برنامه‌هاي شركت در سال 96 عنوان كرد.

  سيدجعفر مرتضويان ـ مدير امور طرح‌هاي شركت ملي انفورماتيك ـ به تشريح عملكرد و جزئيات برنامه نقشه راه 1400 بانك مركزي پرداخت و اظهار كرد: نقشه راه كه از سال 1394 فاز اجرايي آن آغاز شده در پي بازنگري سياست‌ها، فرآيندها و روش‌هايي است كه ما را به سوي يك بانك مركزي مدرن و كارآمدي سوق مي‌دهد. به گفته وي در اين زمينه 54 پروژه طراحي و وارد فاز اجرايي شده است كه هر يك از آنها در حوزه‌هاي مختلف به بازسازي و معماري مدرن بانك مركزي كمك شاياني خواهند كرد.

  در روز دوم شركت كنندگان در اين گردهمايي به بحث و تبادل نظر در خصوص موضوع حكمراني سازماني پرداختند.

  انتهاي پيام 

  1396/02/31