پرداخت موبايلي براي تمام اپراتورها امکان پذير است

  محسن قادري در گفت و گو با خبرنگار ايبنا درباره پرداخت هاي موبايلي که از امروز براي اولين بار در نمايشگاه کتاب اجرايي مي‌شود، گفت: شرکت شاپرک به عنوان متولي نظارت بر حوزه پرداخت در روزهاي پاياني سال 95، دستورالعمل اجرايي بهره‌گيري از اين فناوري را به شرکت‌هاي پرداخت(PSP) ارائه کرد.

  وي تصريح کرد:‌اين شرکت با هدف حرکت به سمت استانداردها در حوزه پرداخت، پياده‌سازي و رعايت آن‌ها و همچنين افزايش امنيت، دستورالعمل‌هاي فني پرداخت با فناوري NFC بر اساس استانداردهاي جهاني تدوين و در روزهاي پاياني سال 95 در اختيار شرکت‌هاي پي اس پي قرارداده‌ شد.

  قادري ادامه داد:‌ اين شرکت با هدف ايفاي وظايف خود همواره به دنبال توسعه صنعت پرداخت بر اساس استانداردها است از اين‌رو در بخش فناوري NFC نيز طرحي را بر اساس استانداردهاي جهاني تدوين کرد که با حمايت بانک مرکزي همراه شد.

  مدير عامل شاپرک افزود: مراحل تکميلي اين طرح در اين شرکت دنبال و آزمايش‌هايي نيز بر آن انجام شد که نتيجه آن در نمايشگاه کتاب امسال که پرداخت با NFC براي اولين بار در آن پياده‌سازي و اجرايي شده ، قابل‌مشاهده است.

  وي تصريح کرد: هدف شرکت شاپرک در تدوين اين طرح و دستورالعمل اجرايي آن، حرکت به سمت استانداردها، پياده‌سازي و رعايت آن‌ در حوزه پرداخت و همچنين افزايش امنيت و ايجاد يک زيرساخت بدون ورود به فضاي کسب‌وکار است.

  مديرعامل شاپرک با تأکيد بر اين‌که اين شرکت در هيچ برهه‌اي از زمان برنامه‌اي براي ورود به حوزه کسب‌وکار نداشته و ندارد، خاطرنشان کرد: هدف اين شرکت به‌عنوان متولي نظارت بر حوزه پرداخت در ارائه اين زيرساخت در بخش فناوري NFC تنها ارائه سرويس‌هاي جديد به مردم بر اساس استانداردهاي جهاني است.

  وي با تأکيد بر اين‌که تمام استانداردها در اين طرح رعايت شده‌ است، گفت: متأسفانه شرکت اپل به هيچ‌کس حتي شرکاي تجاري خود اجازه استفاده از NFC گوشي‌هاي اپل را نمي‌دهد ازاين‌رو در حال حاضر پرداخت با NFC مختص به گوشي‌هاي اندرويدي که مجهز به اين فناوري است، محدود مي‌شود.

  قادري ادامه‌داد: با اين حال شرکت شاپرک براي پوشش گوشي‌هاي IOS در دستورالعملي که به شرکت‌هاي پي اس پي ارائه کرده يک دستورالعمل ديگر، بر اساس يکي از پروژه‌هاي شرکت ويزا عملياتي کرده‌است به نام MVISA که توانايي خواندن QRCODE را دارا است. اين شيوه به‌منظور پوشش اين نوع از گوشي‌ها براي حرکت در اين زيرساخت، ارائه شده است.

  وي بابيان اين‌که دستورالعمل‌هاي فني پرداخت با فناوري NFC را شرکت شاپرک قبل از عيد به شرکت‌هاي پي اس پي ارائه کرده بود، گفت: البته دستورالعمل و سياست کلي در اين بخش را بانک مرکزي ابلاغ مي‌کند و شرکت شاپرک تنها دستورالعمل‌هاي فني و بخشي از ضوابط در چارچوب سياست‌هاي کلي را ارائه مي‌کند.

  وي در پاسخ به اين پرسش که گفته مي‌شود پرداخت در حوزه NFC در دستورالعملي که شرکت شاپرک ارائه کرده تنها مبتني بر شرکت‌هاي پي اس پي است، گفت: شرکت‌ شاپرک تنها متولي نظارت در حوزه پرداخت و شرکت‌هاي پي اس پي است البته در اين بخش بانک‌هايي نيز بودند که مي‌خواستند از اين زيرساخت به‌منظور بهره‌گيري از فناوري NFC استفاده کنند ولي اين شرکت نمي‌تواند به اين بخش ورود کند زيرا ورود به اين بخش در حوزه وظايف بانک مرکزي است.

  قادري با اشاره به اين‌که زيرساخت و دستورالعمل اجراي در خصوص NFC خاص نيست و حالت فراگير دارد، تصريح کرد: اين طرح مي‌تواند به‌سرعت حرکت کند زيرا تنها مختص به يک بانک و يک شرکت پي اس پي نيست.

  وي در پاسخ به اين پرسش که بسياري از شرکت‌هاي فعال در حوزه پرداخت که پي اس پي نيز نيستند، فعاليت‌هاي بسياري در حوزه NFC قبل از ارائه اين دستورالعمل انجام داده‌اند و آيا با ارائه اين دستورالعمل اجازه فعاليت به اين شرکت‌ها در اين بخش داده مي‌شود يا خير، گفت: شرکت شاپرک اين حرکت را آغاز و نامه‌نگاري‌هايي نيز با بانک مرکزي در اين راستا انجام داده است ولي بانک مرکزي بايد در اين خصوص مجوز فعاليت صادر کند که براي برخي نيز اين مجوز صادرشده است.

  يادآورمي شود، فناوري ارتباطي ميدان نزديک يا اصطلاحاً NFC در سراسر دنيا براي اتصال دستگاه‌ها به هم و پرداخت هزينه از طريق برقراري ارتباط نزديک کارت‌بانکي يا تلفن همراه بکار گرفته مي‌شود و به عبارت ساده‌تر، اساس NFC بر مبنايجايگزيني کارت با موبايل‌هاي داراي دسترسي به اطلاعات حساب بانکي است بدين معني که وقتي اطلاعات حساب بانکي خود در تلفن همراه وارد مي‌شود در پرداخت‌ها با نزديک کردن تلفن همراه به دستگاه ‌گيرنده، عمليات پرداخت بدون اتلاف وقت (واردکردن رمز و منتظرشدن براي تأييديه) انجام مي‌شود ولي با وجود گذشت بيش از يک دهه از رونمايي اين فناوري در جهان و بکارگيري آن در کشورهاي مختلف، زمينه و امکان ارائه و استفاده از اين شيوه آن‌گونه که بايد، در ايران فراهم نشده‌بود تا اينکه نهادهاي ناظر حاکميتي پس از تدوين و ابلاغ سياست و دستورالعمل اجرايي، روز گذشته سرانجام به صورت رسمي از اين شيوه پرداخت رونمايي کردند

  1396/02/16