مسئوليت اجتماعي در صنعت بانکداري

   

  روند مسئوليت‌پذيري بانک‌ها در ابتدا يک رويکرد تدافعي و انفعالي با پذيرش کم‌ترين سطح از مسئوليت‌هاي اجتماعي بود که اين رويکرد به‌مرورزمان تبديل به يک رويکرد فعال و نوآورانه شده است.

  به گزارش روابط عمومي پژوهشکده پولي و بانکي، سيد مسعود همايون‌فر مديرعامل شرکت ملي انفورماتيک در روز دوم ششمين همايش سالانه بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت ارائه‌اي با عنوان مسئوليت اجتماعي در بانکداري را در سالن اصلي همايش داشت.

  او با بيان اين نکته که از حدود سال‌هاي ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ برخي از بانک‌هاي کشور به موضوع مسئوليت اجتماعي توجه کرده و گزارش‌هايي را در اين خصوص ارائه دادند، افزود: «امروزه حداقل ۶ تا ۷ بانک از مجموعه بانک‌هاي کشور در اين زمينه به ارائه گزارش مي‌پردازند. البته مسئوليت اجتماعي در صنعت بانکداري يک پارادايم جديد با پنج تا شش دهه عمر است از دهه ۱۹۵۰ ميلادي به بعد در اين صنعت مطرح شده است و چارچوب‌هاي مديريتي بانک‌ها سعي در پاسخگويي در اين حوزه داشته‌اند.»
  همايون‌فر اشاره کرد: «مهم‌ترين محورهاي مسئوليت اجتماعي به نظام حکمراني خوب، مديريت ريسک، کنترل داخلي، وضع مقررات و نظارت، تحول در نظام پرداخت، ارتقاي تکنولوژي و فرايندها، همکاري‌هاي بين‌المللي، شفافيت و مسئوليت‌پذيري، اخلاق حرفه‌اي و غيره مي‌پردازد.»

  او بابيان اينکه بانک مرکزي نقش هدايت‌گري و راهبردي در اين بحث دارد افزود: «صنعت نرم‌افزاري هم مي‌تواند در همه اين محورها نقش مؤثر ايفا کند.»

  مديرعامل شرکت ملي انفورماتيک در ادامه افزود: «مدل‌هاي اقتصادي نتوانستند فقر و شکاف طبقاتي را در جامعه حل کند؛ ازاين‌جهت حرکت به سمت مدل‌هاي قانوني در دستور قرار گرفت اما اين مدل‌ها نيز به علت سوءاستفاده شرکت‌ها از خلأهاي قانوني نتوانستند جوابگوي رفع چالش‌هاي پيش‌گفته باشند. مدل‌هاي سوم که همان مدل‌هاي اجتماعي هستند پس از دو مدل قبلي مطرح شدند. اين مدل‌ها تلاش دارند تا با استفاده از ظرفيت و تمايل شرکت‌ها، مسئوليت‌هاي اجتماعي را در راستاي حل معضلات اجتماعي به کار گيرد.»
  همايون‌فر با ذکر اين نکته که ابعاد مسئوليت‌هاي اجتماعي شرکت‌ها و مؤسسات در سه بعد اقتصادي، اجتماعي و زيست‌محيطي پياده مي‌شوند بيان کرد: «روند مسئوليت‌پذيري شرکت‌ها در ابتدا يک رويکرد تدافعي و انفعالي با پذيرش کمترين سطح از مسئوليت‌هاي اجتماعي بود که اين رويکرد به‌مرورزمان تبديل به رويکرد فعال و نوآورانه شده است. در اين رويکرد اهداف از وضعيت حداکثرسازي سود به وضعيت بهينه‌سازي سود حرکت کرده و به جاي توجه صرف به بخش سهامداران، کليه ذينفعان را مدنظر قرار دادند.»

  او انگيزه‌هاي سازمان‌ها براي پذيرش مسئوليت‌هاي اجتماعي را کسب شهرت، مديريت برند، مديريت ريسک، جذب، نگهداري و ايجاد انگيزه در کارکنان، دسترسي بهتر به منابع سرمايه‌اي، نوآوري و يادگيري، صرفه‌جويي در هزينه‌ها و کارايي عمليات، رقابت و نفوذ در بازار، کسب مجوزهاي اجتماعي براي تداوم کار، ارتباط بهتر با مقامات دولتي، بهبود مستمر و ارتقاي سازماني عنوان کرد.
  همايون‌فر در ادامه افزود: «سازمان‌ها در ارتباط با مسئوليت اجتماعي از سطوح بلوغ متفاوتي برخوردارند. نشانه‌هاي اصلي
  •ابتداي راه: سازمان تمام قوانين و مقرراتي را که الزامي هستند رعايت مي‌کند.
  •ميانه راه: گفتگو و ارتباط فعال با ذينفعان، برخي برنامه‌هاي مسئوليت اجتماعي به اجرا درآمده است.
  •پيشرو: انتظارات ذينفعان، متوازن شده و اندازه‌گيري مي‌شود و براي تحقق آن‌ها اقدام به عمل مي‌آيد. مسئوليت اجتماعي در بطن استراتژي، خط‌مشي‌ها و مديريت روزمره سازمان در جهت تعالي پايدار جاي گرفته است؛ مي‌تواند بيانگر سطح بلوغ سازمان‌ها باشد.»

  او با اشاره به اهميت استفاده از استانداردهاي بين‌المللي براي ارائه گزارش در خصوص مسئوليت‌پذيري اجتماعي همچون استانداردهاي GRI عنوان کرد: «يک گزارش خوب بايد از ويژگي‌هايي برخوردار باشد. ازجمله اين ويژگي‌ها مي‌توان تمرکز بر ذينفعان، توجه به موضوعات با اهميت و چالش‌ها و ارائه روش‌هاي حل آن، توجه به ريسک‌ها، فرصت‌ها و استراتژي‌هاي سازمان، هدف‌گذاري براي کل زنجيره ارزش سازمان و شفافيت و متعادل بودن بخش‌هاي گزارش را برشمرد.»

  همايون‌فر در پايان خاطرنشان کرد: «گزارش‌دهي از وضعيت مسئوليت‌پذيري اجتماعي يکي از اقدامات مهم بانکداري مسئولانه است.»

  مسعود همايونفر مديرعامل شرکت ملي انفورماتيک، گروه ملي انفورماتيک را بازوي اجرايي سياست هاي حاکميتي بانک مرکزي در زمينه ايجاد فناوري هاي نو براي تسهيل عمليات بانکي توصيف کرد و اظهار داشت: هدف اين است که ما در اين گروه بتوانيم تسهيلاتي در اختيار عموم مردم قرار دهيم تا با سهولت بيشتري از فناوري هاي نوين موجود در حوزه بانکداري و نظام هاي پرداخت استفاده کنند.

  او در حاشيه ششمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام هاي پرداخت گفت : در حوزه فناوري هاي مالي تحولات گسترده اي صورت گرفته و ما فاصله زيادي با آنچه در دنيا اتفاق مي افتد داريم .
  در چنين شرايطي يکي از استرات‍ژي هايي که مي توانيم در شرکت ملي انفورماتيک دنبال مي کنيم شناسايي فناوري ها، طراحي و اجراي آن ها متناسب با نيازهاي بانکي کشور است .
  همايونفر تصريح کرد : شرکت خدمات انفورماتيک هم يکي از اعضاي مهم گروه ملي انفورماتيک به شمار مي رود که مديريت حجم بسياري از عمليات بانکداري در کشور را عهده دار است.
  ما به عنوان اعضاي اين گروه بايد حضور بيشتري در حوزه هايي که نبودشان در کشور احساس مي شود ، داشته باشيم به خصوص در حوزه هايي که شرکت هاي خصوصي امکان ورود و حضور در آن ها را ندارند اما ما به لحاظ جايگاهي که در کنار بانک مرکزي به دست آورده ايم مي توانيم نقش بسيار مهمي را ايفا کنيم.

  او ادامه داد : يکي ديگر از استرات‍ژي هاي ما ايجاد زنجيره اي از خدمات بانکي به هم پيوسته که مکمل هم هستند در درون گروه ملي انفورماتيک و شرکت هاي عضو آن است .
  در حقيقت استراتژي نوآوري و تمرکز بر فناوري هاي نوين براي اين که بتوانيم به کمک هم،

  مجموعه اي از ارزش هاي نوين را براي نظام بانکي کشور به وجود آوريم .

  همايونفر افزود: شرکت خدمات انفورماتيک در طول سال هاي گذشته توانسته نقش بسيار تعيين کننده اي ايفاء کند و در بسياري از حوزه ها پيشتاز بوده به همين واسطه امروز هم بخش مهمي از خدمات بانکي توسط اين شرکت ارائه مي شود و اين نقش در بسياي از موارد کليدي است .

  در ادامه همين روند به نظر مي آيد شرکت خدمات انفورماتيک بايد نوآوري ، شناخت فناوري هاي نوين و بومي سازي آن ها را منطبق با شرايط و اقتضائات درون کشور سرلوحه کار خود قرار دهد.

  وي همچنين گفت: شرکت خدمات انفورماتيک در سال هاي گذشته به دليل حجم بزرگي از نيازمندي هاي موجود در کشور و نقشي که براي آن ها داشت ، به سرعت رشد کرد و امروز اين سرعت نبايد کاسته شود البته يکپارچه سازي فعاليت ها و نوسازي سيستم ها و استفاده از بسترهاي جديد قطعا کار دشواري خواهد بود.

  مديرعامل شرکت ملي انفورماتيک خاطر نشان کرد:‌ بايد در حوزه هاي جديدي مانند ، موبايل پيمنت و بلاک چين حرفي براي گفتن داشته باشيم يعني شرکت خدمات انفورماتيک مانند هميشه بايد به سوال ها و نيازهايي که در اين حوزه وجود دارد و درآينده به وجود خواهد آمد پاسخ مناسبي بدهد و در واقع نقش هاي جديد در نظام بانکداري کشور ايفاء کند .

  او با اشاره به دامنه وسيع فين تک در فضاي امروز ياد آور شد: بسياري از ابزارها و تکنيک ها تحت اين عنوان مطرح هستند در نتيجه طبيعتا توسعه برنامه در اين حوزه از اهميت بالايي برخوردار است و نياز جامعه به شمار مي رود.


  1395/10/18