اقتصاد نقدي انگليس در چنبره کرونا

  شرکت ملي انفورماتيک - از زمان شيوع بيماري کرونا، بيش از يک سوم شهروندان انگليسي امکان دريافت خدمات نقدي را از دست داده‌اند.

  برخي کارشناسان هشدار داده‌اند که اين موضوع مي‌تواند اقتصاد نقدي (Cash Economy) انگليس را در معرض فروپاشي قرار دهد.

   

   

   

   

   

  به گزارش وب‌سايت فاين‌اکسترا، در يک نظرسنجي از 2000 شهروند بريتانيايي، 34 درصد افراد گفتند که به دليل شيوع کرونا، از ماه مارس حداقل يک بار نتوانسته‌اند پول کالاي مورد نظرشان را به طور نقدي پرداخت کنند.

  اين نظرسنجي توسط مرکز ويچ (Which) که به حمايت از مصرف‌کنندگان شهرت دارد، صورت گرفته است.

  در اين گزارش به يک شخص مبتلا به ديابت اشاره شده که به دليل پايين آمدن سطح قند خون، نياز فوري به غذا پيدا کرده بود ولي دو رستوراني که وي به آنجا مراجعه کرده بود، به دليل هراس از کرونا، از ارائه خدمات نقدي به او امتناع ورزيدند.

  مرکز ويچ فروشگاه‌ها را تشويق مي‌کند که همچون گذشته پذيراي پول نقد باشند تا مبادا مردم و به ويژه افراد آسيب‌‎پذير در وضعيتي قرار بگيرند که راهي براي پرداخت بهاي کالا يا خدمات نداشته باشند.

  اين مرکز همچنين همچنين از دولت خواسته آن دسته از کسب و کارهاي  انگليسي که پول نقد را مي‌پذيرند رصد کند تا مشخص شود که چه اقداماتي بايد در اين خصوص صورت گيرد.

  جني راس (Jenny Ross) يکي از مديران ويچ مي‌گويد عدم انجام اين کار، باعث مي‌شود قوانين مربوط به حمايت از دسترسي نقدي که دولت در بودجه سال گذشته اعلام کرده، تضعيف شود.

  وي افزود: ما بارها در مورد عواقبي که ويروس کروبا براي سيستم نقدي که اکنون وضعيت شکننده‌اي دارد، هشدار داده‌ايم اما هيچ اقدام خاصي از سوي دولت يا رگولاتور مشاهده نشده است.

  1399/11/30