افزايش هزينه تراکنش هاي آنلاين مسترکارت

  شرکت ملي انفورماتيک - تا کنون کارشناسان از زواياي گوناگوني به بررسي آثار اقتصادي طرح خروج انگليس از اتحاديه اروپا موسوم به برگزيت پرداخته‌اند.

   

   

   

   

  به عنوان مثال، چندي پيش صندوق بين‌المللي پول در گزارشي، پيش‌بيني رشد اقتصادي جهان را کاهش داد و علت آن را برگزيت و ترديد در سرمايه‌گذاري کلان در منطقه يورو دانست.

  وب‌سايت فاين‌اکسترا نيز خبر داده که شرکت مسترکارت اخيراً هزينه‌هاي مربوط به تبادلات کارت‌هاي اعتباري براي خريدهاي آنلاين در انگليس با کشورهاي اروپايي را پنج برابر افزايش داده است.

  پيش از برگزيت، هزينه تراکنش‌هاي مربوط به تعاملات منطقه يورو، براي تجار و دارندگان کارت‌هاي اعتباري در انگليس از 0.3 درصد شروع مي‌شد ولي اکنون و با خارج شدن اين کشور از اتحاديه اروپا، هزينه تراکنش بين انگليس و کشورهاي عضو منطقه اقتصادي اروپا (EEA) به 1.5 درصد افزايش يافته است زيرا در حال حاضر، اين نوع پردازش «بين منطقه‌اي» محسوب مي‌شود.

  همچنين قرار است هزينه پرداخت‌هاي صورت گرفته به وسيله کارت‌هاي نقدي از 0.2 درصد به 1.15 درصد افزايش يابد.

  صاحب‌نظران معتقدند در حال حاضر که تجار، مصرف‌کنندگان و شهروندان انگليسي با مشکلات ماليات بر ارزش افزوده و تعرفه‌هاي گمرکي بالا روبرو هستند، اين افزايش هزينه‌ها، ضربه ديگري به اقتصاد اين کشور به شمار مي‌رود.

  Kevin Hollinrake يکي از نمايندگان مجلس انگليس با اشابه به اين که اين اقدام مسترکارت بوي فرصت‌طلبي مي‌دهد، گفت من قوياً از نهادهاي نظارتي مي‌خواهم که در اسرع وقت وارد عمل شوند تا اطمينان يابند که موسسات مالي، از برگزيت به عنوان فرصتي براي تحميل هزينه‌هايي که نهايتاً بر دوش مصرف‌کنندگان خواهد بود، استفاده نخواهند کرد. 

  در پاسخ، مسترکارت به اين موضوع اشاره کرده که اين هزينه‌ها شامل تمام دارندگان کارت‌هاي اعتباري در خارج از منطقه EEA بوده، و هيچ شواهدي مبني بر اين که کسب و کارهاي اروپايي از مشتريان خود قيمت‌هاي بالاتري نسبت به EEA دريافت مي‌کنند، وجود ندارد.

  1399/11/20