راه‌اندازي ارز ديجيتال ليبرا توسط فيس‌بوک

  شرکت ملي انفورماتيک - فيس‎بوک در اوايل ژانويه سال آينده - که چند روزي بيش به آن نمانده مي‌تواند ارز ديجيتال خود موسوم به ليبرا (Libra) را با پشتوانه دلار آمريکا راه‌اندازي کند.

   

   

   

   

   

  با اين حال تاريخ دقيق راه‌اندازي هنوز مشخص نيست و اين امر، منوط به تاييد رگولاتور انجمن ليبرا توسط سازمان نظارت بر بازار مالي سوئيس موسوم به فينما (Finma) است.

  فينما يک نهاد قانوني عمومي است که بر فعاليت‌هاي مرتبط بانکي و همچنين بازار اوراق بهادار و صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري نظارت دارد. 

  بر اساس گزارش FinTech Futures، شرکت پي‌پال (PayPal) که پيشتر يکي از شرکاي ليبرا بوده، در ماه اکتبر اعلام کرد مشتريان آمريکايي به زودي مي‌توانند از طريق کيف پول ديجيتال، به خريد، فروش و نگهداري ارزرمزها مبادرت ورزند.

  گفتني است انجمن ليبرا که در ژوئن سال 2019 آغاز به کار کرد، با نظرات دقيق و سختگيرانه‌اي روبرو شد و به همين دليل، تعدادي از شرکت‌هاي عضو از جمله ويزا، مسترکارت، پي‌پال و اي‌بي پروژه را ترک گفتند. 

  در ماه مي استوارت لوي (Stuart Levey) که پيشتر به عنوان معاون وزير خزانه‌داري در امور تروريسم در دولت‌هاي جورج بوش و باراک اوباما ايفاي نقش کرده است، به عنوان مدير عامل اين انجمن وظيفه ساخت و کنترل ارز ديجيتال فيس‎بوک را برعهده گرفت.

  لويي پيش از آن، مدير بخش حقوقي بانک HSBC بوده است.

  بر اساس اين گزارش، کيف پول ديجيتال فيس‎بوک موسوم به Novi از نظر محصول آماده شده ولي در حال حاضر منتظر اخذ مجوز در هر ايالت آمريکا از جمله مجوز Bitlicense در نيويورک مي‌باشد.

  1399/09/26