حضور پررنگ گوگل و آي‌بي‌ام در عرصه بانکداري ابري

  شرکت ملي انفورماتيک - گوگل و آي‌بي‌ام تلاش‌هاي خود براي توليد و عرضه نرم‌افزارهاي ابري بانکي را افزايش داده‌اند.

   

   

   

   

  اين دو شرکت دريافته‌اند که بانک‌ها براي اتخاذ راه‌حل‌هاي ابري کم هزينه‌تر، فشار بيشتري بر خود احساس مي‌کنند.

  فراگيري شيوع کرونا و لزوم بالا بردن سطح فعاليت‌هاي غيرحضوري، ضرورت استفاده از ابر را بيش از پيش براي بانک‌ها و موسسات مالي پررنگ ساخته است.

  در همين راستا گوگل اخيراً مديران برجسته‌اي از يو.اس بانک و سيتي گروپ که جزو بانک‌هاي مهم آمريکا محسوب مي‌شوند را به استخدام خود در آورده است.

  آي‌بي‌ام هم به عنوان يک شرکت قديمي و فعال فناوري اطلاعات، چندين دهه است که انواع فناوري‌ها را به بانک‌ها مي‌فروشد، به گونه‌اي که هم اکنون در اکثر بانک‌هاي بزرگ از مين‌فريم‌هاي اين کمپاني استفاده مي‌شود.

  به گزارش وب‌سايت American Banker، آي‌بي‌ام که سال گذشته فناوري ابر براي خدمات مالي را ارائه نموده، از طرح خود براي ارتقاي سطح امنيت و انطباق نرم‌افزار Financial Services Cloud خبر داده است.

  اين نرم‌افزار به بانک‌ها کمک مي‌کند که اپليکيشن‌هاي مورد استفاده خود را به راحتي در هر ابري مستقر سازند و توسعه دهند.

  در ماه ژوئيه گروه بانکداري فرانسوي BNP Paribas اعلام کرد استفاده از اين نرم‌افزار را آغاز کرده است و در همان زمان، آي‌بي‌ام از تشکيل شوراي مشورت بانکي و نيز راه‌اندازي آزمايشگاه نوآوري پژوهش‌هاي ابري خود خبر داد.

  در اين حوزه، گوگل نيز بيکار ننشسته و با توليد نرم‌افزاري به نام Lending DocAI، حضور خود در بانکداري آنلاين را تقويت کرده است.

  اين نرم‌افزار با استفاده از هوش مصنوعي مي‌تواند داده‌هاي موجود در اسناد را بررسي کرده و پس از مشخص نمودن صحت آنها، با شخص متقاضي وام ارتباط برقرار کند.

  Lending DocAI که در Google Cloud اجرا مي‌شود و مولود همکاري اين شرکت با کمپاني Roostify است، فرايند تصويربرداري و استخراج اطلاعات از اسناد بانکي تسريع و تسهيل مي‌گردد.

  بر اساس اين گزارش، هزينه اجراي نرم‌افزارهاي ابري حدوداً 30 درصد کمتر از نرم‌افزارهايي است که بانک‌ها در مرکز داده خود استفاده مي‌کنند.

  1399/09/02