کامبوج به دنبال تقويت پرداخت‌هاي بلاک چيني

  شرکت ملي انفورماتيک - بانک مرکزي کامبوج به تازگي جزئيات فني سيستم پرداخت مبتني بر بلاک چين خود را اعلام کرد.

   

   

   

   

   

   

  اين پروژه که Project Bakong نام دارد از سال 2017 آغاز شده است و به دنبال ترويج استفاده از شبه ارزهاي ديجيتال مي‌باشد.

  بنا به گفته بانک مرکزي اين کشور، Bakong کامبوجي‌ها را ترغيب مي‌کند که به جاي پرداخت با کدهاي کيوآر و اپليکيشن‌هاي همراه، از يک بلاک چين هايپرلجر ايروها (Hyperledger Iroha) که به صورت لحظه‌اي عمل مي‌کند بهره ببرند.  

  به گزارش وب‌سايت CoinDesk، اين بلاک چين در ميان راه حساب‌هاي Bakong و حساب‌هاي سنتي قرار مي‌گيرد و با ثبت تراکنش‌ها بر روي يک دفتر کل اشترکي، مي‌تواند زمان تراکنش‌ها را به پنج ثانيه يا کمتر برساند.

  بنا به گفته بانک مرکزي اين کشور جنوب شرق آسيا، کارآيي معاملات بين 1000 تا 2000 تراکنش در ثانيه است و اين حاکي از قدرت پروژه مزبور مي‌باشد.

  گفتني است بخش مهمي از جمعيت 17 ميليوني کامبوج را جوانان تشکيل مي‌دهد و بنا به گفته بانک مرکزي اين کشور، جمعيت جوان و افراد علاقمند به فناوري، احتمال موفقيت پروژه Bakong را افزايش مي‌دهد.

  طبق آمار، شهروندان اين کشور به طور فزاينده‌اي در حال انتقال زندگي مالي خود به تلفن‌هاي همراه خود هستند: تعداد حساب‌هاي پول الکترونيکي در اين کشور با 64 درصد رشد در سال 2019، به 5.22 ميليون حساب رسيده است.

  بر اساس اين گزارش، هنوز زمان دقيق راه‌اندازي پروژه Bakong مشخص نيست و هر چند بانک مرکزي اوايل سال 2020 را اعلام کرده اما زمان انتشار جزئيات فني آن به اواسط سال جاري بر مي‌گردد!

  1399/04/29