نگاه مثبت نهادهاي مالي هنگ کنگ به فين‌تک

  شرکت ملي انفورماتيک - مراکز مالي، بانک‌ها و نهادهاي وام‌دهنده در هنگ کنگ، به استفاده از فناوري فين‌تک کاملاً خوش بين هستند و آن را براي کاهش هزينه‌ها مثمر ثمر مي‌دانند.

   

   

   

   

   

  بررسي‌هاي صورت گرفته از متقاضيان جديد و بازيگران قديمي‌تر اين عرصه نشان مي‌دهد که بانک‌ها معتقدند تغييرات فناورانه نه تنها باعث حذف آنها نمي‌شود بلکه آنها را قادر مي‌سازد از راه حل‌هاي ديجيتال نوظهور به نفع خود کمال استفاده را ببرند.

  در همين راستا، چندي پيش نهاد مديريت پولي هنگ کنگ (Hong Kong Monetary Authority) با هدف تشويق به خلق نوآوري‌هاي فين‌تک و نيز شدت بخشيدن به رقابت‌ها در حوزه بانکي اين کشور، مجوز تاسيس هشت بانک مجازي جديد را صادر کرد.

  به گزارش وب‌سايت فاين‌اکسترا، پژوهشي که توسط موسسه تحقيقات پولي و مالي هنگ کنگ موسوم به HKIMR انجام شده، نشان مي‌دهد که بانک‌ها به فين‌تک به چشم يک فرصت مي‌نگرند نه تهديد، چه براي زمان حاضر و براي پنج سال آينده.

  اين تحقيقات حاکي از آن است که در حال حاضر بسياري از بانک‌ها به سراغ استفاده از فناوري‌هايي همچون يادگيري ماشين، راياشن ابري، APIها و بانکداري همراه رفته‌اند، اگر چه هنوز هم بسياري از مديران سنتي، به استفاده از پلتفرم‌هاي مالي نظير سرمايه‌گذاري جمعي چندان علاقه‌اي نشان نمي‌دهند.

  به هر حال، فين‌تک يک راهکار جامع و انقلابي براي کاهش هزينه‌ها، بهبود تجربه مشتري و گسترش پايگاه مشتريان به شمار مي‌رود و بانک‌ها مي‌توانند از آن، به عنوان يک فرصت ويژه در حوزه‌هاي پرداخت، تامين مالي و اعطاي تسهيلات شرکتي بهره‌مند شوند.

  1399/04/01