بررسي نحوه تاثيرگذاري کرونا بر استارت‌آپ‌ها

  شرکت ملي انفورماتيک - شيوع ويروس کوويد 19 چالش‌‎هاي بزرگي براي بخش‌هاي مختلف اقتصاد جهان به وجود آورده است.

   

   

   

   

  اکنون غول‌هاي اقتصادي در برابر اين ويروس سياه متحير شده‌اند و روز به روز ويرانگري‌هاي بيشتر آن را شاهدند.

  استارت‌آپ‌هاي حوزه فناوري، مالي، خدمات و سرگرمي نيز به شدت از کوويد 19 متاثر شده‌اند.

  طبق بررسي‌هاي وب‌سايت eu-startups.com، اين اثرگذاري از دو جنبه مثبت و منفي قابل بررسي است.

  در واقع اگر چه برخي از شرکت‌هاي نوپا با رکود مواجه شده‌اند اما کسب و کارهايي هستند که نه تنها از اين بحران جان سالم به در برده‌اند بلکه توانسته‌اند شاهد رشد و ترقي باشند، چرا که تاکيد بر عدم خروج شهروندان از منزل و به دنبال آن تغيير سبک زندگي مردم به سمت آنلاين شدن، فرصت‌هاي بي‌نظيري براي برخي شرکت‌ها خلق کرده است.

  از جمله استارت‌آپ‌هايي که توانسته‌اند از اين اوضاع نابسامان منتفع شوند، مي‌توان به شرکت‌هاي فعال در حوزه تحويل کالا اشاره کرد.

  به عنوان مثال، بنا به گفته بي‌بي‌سي، در ميانه شروع کرونا، شرکت آمريکايي آمازون فروش بسيار خوبي را تجربه مي‌کند و اين ويروس بازار کار شرکت مزبور را بسيار رونق داده است.

  افزايش فوق‌العاده خريدهاي اينترنتي، ثروت جف بزوس، مدير آمازون را به 24 ميليارد دلار افزايش داده و بهاي سهام اين شرکت نيز به بالاترين حد خود رسيده است.

  اوضاع به گونه‌اي است که اين شرکت براي برآوردن درخواست‌هاي زياد مردم، هزاران کارگر تازه استخدام کرده است

  فروشگاه زنجيره‌اي وال مارت نيز از ماندن مردم در خانه سود بسيار زيادي به دست آورده است.

  از ديگر استارت‌آپ‌هاي بهره‌مند از اين فرصت، مي‌توان به شرکت‌هاي نوپايي اشاره کرد که خدمات مالي آنلاين ارائه مي‌دهند زيرا افزايش قابل ملاحظه پرداخت‌هاي ديجيتال، فرصت جديدي پديد آورده است.

  طبق آمار، شيوع ويروس کرونا، افزايش 72 درصدي تعداد کاربران اپليکيشن‌هاي فين‌تک را به دنبال داشته است چرا که در شرايط قرنطينه، مردم به دنبال راهکارهايي براي کار کردن، برقراري ارتباط، سرگرمي و انجام امور مالي خود هستند و اپليکيشن‌هاي فين‌تکي به کمک آنها آمده‌اند.

  ميراثي که کرونا از خود به جاي خواهد گذاشت، يک جامعه آنلاين و ديجيتال رشديافته است که نشان مي‌دهد مردم براي رتق و فتق امور خود در محدوديت‌ها، به اينترنت و فضاي مجازي به چشم يک ناجي نگاه مي‌کنند.

  1399/02/14