نظر يکي از مديران «بايدو» چين در مورد هوش مصنوعي

  شرکت ملي انفورماتيک - کمپاني Du Xiaoman Financial يکي از شرکت‌هاي مهم فين‌تک در چين است که وام هاي کوتاه مدت و خدمات سرمايه‌گذاري در اختيار مشتريانش قرار مي‌دهد و چندي پيش از شرکت والد خود بايدو (Baidu) جدا شده است.

   

   

   

  بايدو يکي از چهار غول آنلاين چين است و در کنار شرکت‌هاي علي بابا، تنسنت و JD.com فعاليت مي‌کند.

  Du Xiaoman Financial با بهره‌گيري از هوش مصنوعي (Artificial Intelligence) و کلان داده‌ها (Big Data) و نيز قدرت فني بايدو، در حوزه تامين مالي هوشمند خودي نشان داده است.

  اين شرکت در حال حاضر با همکاري بيش از 60 بانک، 7.1 ميليارد دلار وام را مديريت مي‌نمايد.

  ژو گوانگ (Zhu Guang) مدير اين شرکت درباره موضوعات روز فناوري، با نشريه ديجيتال FinTech Futures گفتگويي کرده است.

  آقاي گوانگ مي‌گويد جمعيت ميلياردي چين تقاضا براي خدمات مالي را افزايش داده و اين امر توسعه سريع خدمات پرداخت همراه از سال 2013 را به دنبال داشته است. از زمان بحران مالي سال 2007 و 2008 فرايند بررسي سوابق مالي و مقررات مربوط به فناوري، رشد فزاينده‌اي در آمريکا داشته و اين موضوع در مورد چين نيز صادق است.

  اين مدير ارشد بر اين باور است که در سال‌هاي اخير رابطه ميان شرکت‌هاي فناوري و موسسات مالي به يک رابطه برد-برد تبديل شده است و اين دو نبايد يکديگر را رقيب هم بدانند. بانک‌ها نيز ديگر نبايد نگران رشد شرکت‌هاي فين‌تک باشند بلکه بايد بياموزند که چگونه با اتخاذ همکاري‌هاي باز و برد-برد، خدمات مالي بهتري به مشتريان ارائه نمايند.

  وي در بخش ديگري از سخنانش به موضوع هوش مصنوعي پرداخت و گفت هوش مصنوعي به طور گسترده‌اي در چين مورد استفاده قرار مي‌گيرد و رد پاي آن را مي‌توان در حوزه‌هاي مختلفي همچون رانندگي خودکار و خانه‌هاي هوشمند مشاهده کرد... به نظر ما سال آينده، سال مهم و حساسي براي اتوماسيون رباتيک فرايندها خواهد بود.

  اتوماسيون رباتيک فرايندها (Robotic Process Automation) يا به اختصار RPA، به معني استفاده از سيستم‌هاي رباتيک است که به نوعي مي‌توان آن را جايگزيني ربات با انسان‌ها در کسب و کارها تلقي کرد که مزايايي همچنان تسريع در انجام امور و کاهش هزينه‌ها را به ارمغان مي‌آورد.

  1398/10/22