استفاده تبهکاران در معاملات مواد مخدر از ارزرمزها

  شرکت ملي انفورماتيک - کاخ سفيد، محل کار و اقامت‌گاه رسمي رئيس جمهور آمريکا اعلام کرده است که تبهکاران از ارزهاي مجازي در جهت پيشبرد معاملات فنتانيل استفاده مي‌کنند.

   

   

  کاخ سفيد با صدور دو بيانيه بيان داشته که «ارزهاي مجازي قابل تبديل» به ويژه بيت کوين مي‌توانند در اين معاملات بزهکارانه مورد استفاده قرار گيرد.

  به گزارش وب‌سايت CoinDesk، در اين تعريف، ارزهاي مجازي قابل تبديل به آن دسته از ارزرمزهايي اطلاق مي‌شود که به راحتي مي‌توان آنها را به ارزهاي پايدار فيات مانند دلار تبديل کرد.

  فنتانيل يک شبه مرفين بسيار قوي است و بنا به گفته اداره مبارزه با مواد مخدر آمريکا، 80 تا 100 برابر قوي‎تر از مرفين عمل مي‌کند.

  دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا اين ماده را بلايي بزرگ براي اين کشور خوانده و سازمان ملل متحد نيز چندي پيش گفته بود جهان در آستانه اپيدمي سوءاستفاده از داروهاي مسکن قوي همچون ترامادول و فنتانيل قرار گرفته است.

  بنا به گفته وب‌سايت بي‌بي‌سي، دفتر مبارزه با مواد و جرايم سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود اعلام کرده در حالي که ورود فنتانيل به بازار موادمخدر آمريکاي شمالي در دو سال گذشته جان ده‌ها هزار نفر را در آمريکا و کانادا گرفته، سوءاستفاده از داروي ضددرد ترامادول هم امسال در آسيا و آفريقا شيوع فراواني پيدا کرده است.

  در بياينه کاخ سفيد آمده است: بررسي برخي داده‌هاي مهم مالي نشان مي‌دهد که توليدکنندگان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان مواد مخدر، براي خريد برخي پيش‌ماده‌هاي شيمايي يا مواد مخدر آماده‌اي که عمدتاً از چين نشات مي‌گيرد، از پلتفرم‌هاي پرداخت آنلاين يا ]ارزرمزهاي قابل تبديل[ استفاده مي‌کنند.

  اين بيانيه، بخشي از تلاش‌هاي کاخ سفيد براي مقابله با همه‌گير شدن استفاده از فنتانيل قلمداد مي‌شود.

  گفتني است در جولاي سال گذشته، يکي از بزرگترين فروشگاه‌هاي غيرقانوني دنيا در وب سياه به نام آلفابي (AlphaBay) تعطيل شد.

  مقامات ايالات متحده از اين بازار سياه زيرزميني به عنوان نمونه‌اي از تعاملات موجود ميان ارزهاي مجازي و کالاهاي ممنوعه ياد مي‌کنند.

  1398/06/20