محدوديت پرداخت گريبان بيت‌کوين را هم مي‌گيرد؟

  شرکت ملي انفورماتيک - دولت استراليا در طرح جديد خود، تراکنش‌هاي مالي بالاي 10 هزار دلار استراليا (معادل 6900 دلار آمريکا) را ممنوع کرده است، بدين معنا که خريدهاي بيش از اين مبلغ بايد توسط يک بانک تاييد شود.

   

   

  به اين ترتيب استراليا هم به زمره کشورهايي مي‌پيوندند که براي تراکنش‌هاي مالي سقف تعيين کرده‌اند.

  به گزارش وب‌سايت NewsBTC، شرکت CryptoRand که در زمينه تحليل ارزهاي ديجيتال فعاليت مي‌کند با انتشار توييتري مدعي شد که اين سقف در اسپانيا 2500 دلار است و رقم مزبور براي کشورهاي فرانسه، ايتاليا و پرتغال 10 هزار دلار مي‌باشد.

  نکته قابل توجه اين است که مقامات استراليا قصد دارند بر ارزهاي ديجيتال از قبيل بيت کوين نيز چنين محدوديتي را اعمال نمايند و همين موضوع باعث بروز برخي مخالفت‌ها شده است.

  منتقدان اين طرح معتقدند ايجاد محدوديت براي تراکنش‌هاي بانکي، مساوي با کنترل پول افراد بوده و اين امر در واقع به کنترل شهروندان جامعه منجر مي‌شود که مخالف آزادي است.

  شامل شدن ارزهاي ديجيتال يا کريپتوکارنسي (Cryptocurrency) در اين طرح، از ديگر انتقادهاي مخالفان است و آنها بر اين باورند که چنين ايده‌اي، دست و پاي کسب و کارها را مي‌بندد.

  اين در حالي است که دولت استراليا مي‌گويد به دنبال پاييدن تراکنش‌هاي ارزرمزي نيست.

  بر اساس بيانيه منتشر شده، دولت اين کشور مي‌گويد محدود کردن آن دسته از پرداخت‌هاي ديجيتال که به وسيله بيت کوين و ديگر ارزهاي مشابه انجام مي‌شود ممکن است کل اين صنعت را به خاموشي بکشاند و اين چيزي نيست که دولت استراليا به دنبال آن باشد. ارز ديجيتال يک حوزه جديد و در حال توسعه در اقتصاد استرالياست و بر خلاف ارزهاي فيزيکي، فاقد چارچوب نظارتي است و همين موضوع اعمال محدوديت‌هاي پرداخت را بر آن دشوار کرده است.

  کارشناسان معتقدند در مقام مقايسه، کنترل ارزهاي فيات بسيار آسان‌تر صورت مي‌گيرد زيرا اکثر مردم پول‌ها را در حساب‌هاي بانکي خود نگهداري مي‌کنند و دولت‌ها نيز به سادگي مي‌توانند با صدور دستورالعمل به بانک‌ها، محدوديت‌هاي مورد نظرشان را پياده سازند.

  حال آن که قضيه در مورد رمزارزها متفاوت است و حکومت‌ها راهي براي تحميل محدوديت‌ها ندارند و اگر بخواهند دست به چنين کاري بزنند بايد تمام اين صنعت را مسدود سازند؛ کاري که البته ناممکن مي‌نمايد.

  1398/05/28