اقامه دعواي آمريکا عليه يک صرافي ارز ديجيتال

  شرکت ملي انفورماتيک - وزارت دادگستري آمريکا با ارائه دادخواستي، استرداد بيش از 500 ميليون دلار از يک صرافي بدنام را خواستار شده است.

   

   

   

   

  گفته شده اين مبالغ به پولشويي و جرايم مجرمانه از قبيل باج‌افزارها و فعاليت بزهکاران سايبري اختصاص يافته است.

  به گزارش وب‌سايت زدنت، در اين دادخواست که تاريخ آن به 26 ژوئيه باز مي‌گردد، مقامات آمريکا همچنين خواستار استرداد بيش از 88 ميليون دلار از حساب‌هاي صرافي BTC-e شده‌اند.

  در سال 2017 پليس آمريکا وب‌سايت BTC-e را از کار انداخت و مقامات يونان هم الکساندر وينيک (Alexander Vinnick) بنياينگذار و مدير عامل BTC-e را دستگير کردند که البته وي بعداً به کشور زادگاهش روسيه تحويل داده شد.

  طي دو سال گذشته وزارت دادگستري ايالات متحده کوشيده است وينيک را به آمريکا مسترد کند که در اين زمينه توفيقي نداشته است.

  مديران BTC-e مدعي هستند که اين وب‌سايت در طول فعاليت خود با بيش از 7 ميليارد بيت کوين کار کرده است و البته آمريکايي‌ها مي‌گويند بيش از 4 ميليارد دلار از اين مبالغ صرف پولشويي شده است.

  يک روز پس از خاموشي BTC-e تيمي از نيروهاي دانشگاهي که کارمندان گوگل نيز عضو آن بودند، تحقيقاتي را در کنفرانس امنيتي Black Hat USA 2017 مطرح کردند و طي آن فاش ساختند که 95 درصد پرداخت‌هاي باج‌افزاري از طريق پورتال BTC-e عملياتي شده است.

  در يک پژوهش مشابه ديگر که توسط مرکز امنيتي WizSec صورت گرفت، مشخص شد که ميان برخي عمليات پولشويي از جمله مبالغ به سرقت رفته از صرافي Mt. Gox، با پورتال آقاي وينيک ارتباطاتي وجود دارد.

  اين پرونده کماکان باز است و هنوز به نتيجه نهايي نرسيده است.

  1398/05/22