«امنيت»، پاشنه آشيل فرا گير شدن پرداخت‌هاي همراه

  شرکت ملي انفورماتيک - واضح است که امروزه گوشي‌هاي همراه هوشمند يا همان اسمارت‌فون‌ها به بخش مهمي از زندگي روزمره افراد تبديل شده‌اند و اين ابزار کوچک ولي پرکاربرد توانسته حوزه‌هاي مختلفي از تعاملات افراد به ويژه در بخش‌هاي جمع‌آوري اطلاعات، سرگرمي، کسب آرامش، زندگي اجتماعي و غيره را متحول سازد.

   

  به عنوان مثال، برخي مطالعات جديد نشان مي‌دهد که 23 درصد آمريکايي‌ها، يک دقيقه پس از بيدار شدن از خواب، به سراغ گوشي‌هاي همراه خود مي‌روند و آن را چک مي‌کنند.

  براي 58 درصد افراد حاضر در نظرسنجي، اين زمان 10 دقيقه پس از بيدار شدن است.

  با اين حال، نکته قابل تامل اين است که موبايل‌ها آن چنان که بايد و شايد تاکنون نتوانسته‌اند در حوزه خريدهاي ديجيتال و پرداخت‌هاي همراه نقش پررنگي داشته باشند.

  به گزارش وب‌سايت Payment Week، کارشناسان با واکاوي اين موضوع، دريافته‌اند که نگراني‌هاي امنيتي مانع اصلي بر سر فرا گير شدن اين پديده به شمار مي‌رود.

  پرداخت‌هاي موبايلي بعضاً با شک و ترديد همراه است و وجود انواع ويروس‌ها، اپ‌هاي تقلبي، وب‌سايت‌هاي نامعتبر و درگاه‌هاي پرداخت جعلي که همگي شيوه‌هايي براي به دست آوردن اطلاعات بانکي کاربران محسوب

  اين در حالي است که امنيت اطلاعات در مسائل مالي از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.

  صاحب‌نظران بر اين باورند که اموري همچون عدم رعايت استانداردهاي موجود در زمينه پرداخت الکترونيکي، عدم استفاده از پروتکل امن انتقال ابرمتن يا HTTPS، عدم رعايت ملاحظات امنيتي در کدنويسي اپليکيشن‌هاي پرداخت، امکان دستيابي هکرها به اطلاعات مالي ذخيره شده و مواردي از اين دست باعث مي‌شود کاربران در خصوص پرداخت‌هاي همراه با احتياط بيشتري برخورد کنند.

  مسلماً با رعايت هر چه بيشتر نکات امنيتي و مهم دانستن اهميت امنيت نسبت به کاربرپسند بودن اپليکيشن‌ها، مي‌توان به شکوفايي پرداخت‌هاي موبايلي اميدوار بود.

  1398/03/01