تبهکاران سايبري «بيت کوين» باج مي‌خواهند

  شرکت ملي انفورماتيک - استفاده از ايميل‌هاي تهديدآميز براي باج‌خواهي از کاربران موضوع جديدي نيست ولي به تازگي مشاهده شده که تبهکاران سايبري از قربانيان خود «بيت کوين» مطالبه مي‌کنند.

   

   

   

   

  بر همين اساس چندي پيش به ده‌ها شرکت، مدرسه، ساختمان دولتي و حتي بيمارستان در کشورهاي آمريکا، کانادا، نيوزيلند و استراليا تهديدات بمب‌گذاري ارسال شد که اغلب آنها از طريق ايميل بوده است و فرد يا افراد مجرم، بيت کوين خواسته‌اند.

  به گزارش وب‌سايت ETHNews، چندي پيش نيز يکي از کارمندان وزارت خزانه‌داري آمريکا يک تماس تلفني دريافت کرده بود که در آن، فردي ناشناس مدعي شده بود اگر بيت کوين درخواستي او پرداخت نشود، ساختمان را با مواد منفجره‌اي که کار گذاشته منفجر خواهد کرد.

  اين موضوع باعث شد ساختمان مزبور تخليه گردد و امور جاري وزارتخانه مختل شود.

  NBC News نيز از تهديد مشابهي در دبيرستان کلمباين در ايالت کلرادو خبر داده است.

  اين دبيرستان پس از وقوع تيراندازي در سال 1999 که به کشته شدن 13 نفر انجاميد، شهرت يافت.

  در ماه مي سال گذشته، باج‌افزار واناکراي (WannaCry) که يک حمله سايبري جهاني بود، با استفاده از آسيب‌پذيري ويندوز اقدام به آلوده کردن سيستم‌ها مي‌کرد و از قرباني 300 تا 1200 بيت کوين مطالبه مي‌نمود. 

  اف‌بي‌آي با انتشار پيامي در توييتر گفته اوضاع را زير نظر دارد و مرکز امنيت سايبري آمريکا نيز به شهروندان توصيه کرده که به تهديدات بمب‌گذاري پاسخ ندهند.

  شرکت امنيتي AppRiver مدعي است که اين پيام ها از مسکو نشات مي‌گيرد.

  با اين حال کارشناسان نسبت به موفقيت اين شيوه تبهکاران ترديد دارند و معتقدند قربانيان کمي حاضر به پرداخت چنين باج‌هايي مي‌شوند.

  1397/10/22