اعتراض مسترکارت به حمايت هند از سامانه پرداخت داخلي

  شرکت ملي انفورماتيک - مسترکارت با ارائه شکايتي به دولت آمريکا، مدعي شده که نخست وزير هند با استفاده از ترويج حس ناسيوناليسم، شهروندان خود را به استفاده از يکي از شبکه‌هاي پرداخت ملي اين کشور موسوم به روپي (RuPay) تشويق مي‌کند و با اين کار به رقباي خارجي آن آسيب مي‌رساند.

   

   

   

  به گزارش خبرگزاري رويترز، در همين خصوص مسترکارت نامه‌اي به دفتر نماينده تجاري آمريکا ارسال کرده است.

  در اين يادداشت آمده است که در سال‌هاي اخير نارندرا مودي، نخست وزير هند بارها از شبکه پرداخت «روپي» حمايت کرده است و استفاده از آن را به نوعي، کمک به ساخت جاده، مدرسه و بيمارستان در هند برشمرده است.

  مسترکارت با اشاره به اين که دولت هند در قيمت‌گذاري سرويس‌ها نيز به گونه‌اي تبعيض‌آميز عمل مي‌کند، توقف اين رويه را خواستار شده است.

  «روپي» يک شبکه پرداخت در هند است که در سال 2012 توسط شرکت پرداخت ملي هند (National Payments Corporation of India) موسوم به NPCI تاسيس شده است.

  NPCI که حامي سيستم‌هاي پرداخت خرد است، تحت تملک بانک مرکزي هند قرار دارد ولي بانک‌هاي خصوصي و خارجي زيادي جزو سهامداران آن مي‎‌باشند.

  مسترکارت مدعي است که دولت هند، بانک‌ها را به طور مستقيم يا غيرمستقيم به حمايت از NPCI ملزم کرده است و اين موضوع باعث شده «روپي» بر غول‌هاي پرداخت آمريکايي به صورتي ناعادلانه تفوق يابد.

  هم اکنون در هند بيش از يک ميليارد کارت اعتباري در شبکه روپي فعاليت مي‌کند و برخي گزارش‌ها حاکي از آن است که بانک‌هاي بخش عمومي پشتيبان اين شبکه هستند.


  1397/8/23