امکان استعلام چک، بدون احراز هويت عملياتي مي شود

 

 

 

معاون فناوري هاي نوين بانک گفت: به زودي سرويس استعلام چک بدون احراز هويت در اختيار مشتريان بانکي اعم از حقيقي و حقوقي قرار خواهد گرفت که بر اساس آن عموم مشتريان قادر خواهند بود از مسيرهاي مختلف از جمله وب سايت بانک مرکزي، اپليکيشن هاي پرداخت و بانکي، سرويس پيامکي و درگاه‌هاي بانکي از ثبت سيستمي چک از سوي صادرکننده آن در سامانه صياد مطمئن شوند.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي انفورماتيک به نقل از بانک مرکزي، هفتاد و پنجمين جلسه شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي استان تهران در محل اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران با حضور معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي، استاندار تهران و فعالين اقتصادي با محوريت طرح مشکلات و چالشهاي فعالين صنعت پخش در رابطه با سامانه چک صياد (پيچک) برگزار شد.

مهران محرميان در اين نشست، با ارائه توضيحاتي از آخرين اقدامات و برنامه هاي بانک مرکزي جهت تسهيل کاربري چک در سامانه صياد، بر تلاش مستمر اين نهاد براي رفع اشکالات احتمالي اصناف و کاربران حقوقي در زمينه استفاده از چک منطبق با قانون جديد تاکيد کرد.

محرميان با تاکيد بر اينکه بانک مرکزي به دقت و با حساسيت مسائل مرتبط با ثبت و استعلام چک هاي جديد را در بازار رصد مي کند و نسبت به رفع چالش هاي احتمالي و پيش بيني نشده، حداکثر چابکي در عملکرد را در دستور کار دارد، تاکيد کرد: با توجه به درخواست هاي رسيده از سوي فعالين اقتصادي، ضرورت بازبيني «اينترنت بانک» در بانکهاي مختلف به منظور تعريف سطح دسترسي لازم براي نمايندگان در مورد مشتريان حقوقي بانک ها مورد بررسي قرار گرفته و اين امر با اولويت بالا از سوي بانک ها در دست انجام است.

وي ادامه داد: طبيعي است در گذشته چنين نيازي براي کاربران در زمينه چک و «اينترنت بانک» مطرح نبوده است اما در حال حاضر با توجه به قانون جديد اين نياز مطرح شده که بسياري از بانک ها آن را پوشش داده اند و بانکهاي باقيمانده هم با پيگيري بانک مرکزي به سرعت در صدد پياده سازي اين امکان هستند.

معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي تصريح کرد: به موازات سرويسي که در «اينترنت بانک» و «مويايل بانک» از سوي بانکهاي مختلف به مشتريان ارائه مي شود، به زودي سرويس استعلام چک بدون احراز هويت نيز در اختيار مشتريان اعم از حقيقي و حقوقي قرار خواهد گرفت که بر اساس آن عموم مشتريان قادر خواهند بود از مسيرهاي مختلف از جمله وب سايت بانک مرکزي، اپليکيشن هاي پرداخت و بانکي، سرويس پيامکي و درگاه‌هاي بانکي با ارائه شناسه چک صيادي، شناسه ملي ذينفع، تاريخ و مبلغ چک از ثبت سيستمي چک از سوي صادرکننده آن در سامانه صياد مطمئن شوند.

بنا بر اظهار اين مقام مسئول در بانک مرکزي، با توجه به اقبال عمومي در استفاده از اپليکيشن‌هاي پرداخت در دريافت خدمات  مرتبط با چک‌هاي اشخاص حقيقي، امکان ارائه سرويس هاي مورد نياز در خصوص چک براي مشتريان حقوقي در اپليکيشن هاي پرداختي از ديگر گامهايي است که براي تسهيل استفاده و ترويج قانون جديد چک از سوي بانک مرکزي و با هماهنگي بانکها در حال انجام است.

همچنين در اين جلسه محرميان در پاسخ به پيشنهاد و درخواست فعالين اقتصادي براي معافيت ثبت چکهاي با مبالغ کمتر از سقف تعيين شده در سامانه صياد تصريح کرد: برخي از موارد در خصوص مسائل و ملاحظات مرتبط با مقررات و دستور العمل ها در اختيار بانک مرکزي نيست و قانون در اين خصوص تصريح دارد. در عين حال بانک مرکزي به طور کامل آماده هرگونه تعامل و همکاري براي پيشبرد دقيق اين قانون و سهولت استفاده کاربران از سامانه صياد است.

معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي افزود: چک، تنها ابزار برداشت از حساب نيست و ابزارهاي متداول ديگري مانند حواله ساتنا و پايا در اختيار مشتريان قرار دارد. همچنين بانک مرکزي «حواله سپند» را نيز براي سرويس برداشت مستقيم طراحي کرده که مناسب پرداخت هاي دوره اي مانند پرداخت آبونمان يا اجاره بهاست.

محرميان تصريح کرد: بانک مرکزي علاوه بر ايجاد و تنظيم‌گري انواع کانال هاي تبادل مالي در کشور براي سهولت مبادلات و فرآيندهاي تجاري، تمام تلاش خود را براي اجراي دقيق، سهل و امن قانون جديد چک معطوف داشته و خواهد داشت.

گفتني است، در اين جلسه که نمايندگاني از اصناف و فعالين اقتصادي خصوصا در بخش هاي بازرگاني حضور داشتند، علاوه بر طرح برخي نواقص و مشکلات در قانون جديد چک، گزارش اقدامات بانک مرکزي در خصوص رفع مشکلات کاربري و پاسخگويي به ذينفعان و هم‌چنين تاثيرات مثبت اين قانون در کاهش چک هاي برگشتي ارايه شد.


1400/4/8

شرکت هاي تابعه
 
  •   
  •   
  •   
  •